O2 spustilo v Praze LTE a ukázalo novinářům dohledové centrum

Reklama

O2 v tichosti spustilo v části Prahy nejrychlejší datovou síť LTE. V nejbližší době toto pokrytí ještě o něco rozšíří, brzy také přibude pokrytí Brna. Další rozvoj sítě LTE v Česku závisí na výsledku právě připravované aukce mobilních frekvencí.

Od 15. května si mohou rychlých datových přenosů LTE užívat zákazníci O2 v centru Prahy. Do půlky prázdnin pak přibudou vysílače v některých oblastech mimo centrum a v okolí Letiště Václava Havla. Pro používání LTE musíte mít patřičně vybavené zařízení (USB modem nebo mobil) a k tomu speciální SIM kartu. Na běžných SIM kartách zatímLTE nefunguje.

pokrytiLTEO2

 

V průběhu podzimu chce O2 přinést LTE také do Brna. Ve všech zmíněných případech ale LTE běží na současných GSM/3G frekvencích. Teprve až nějak dopadne aukce volných kmitočtů a dojde k rozdělení nových pásem, může O2 spustit síť LTE na větším území a s většími rychlostmi. Aktuálně se můžete těšit nanejvýš na 75/38 Mb/s.

pokrytiLTEO2Brno

Kromě toho také dochází k postupnému zvyšování rychlosti sítě třetí generace. O2 už nehodlá masivně zvyšovat pokrytí. Místo toho postupně spustí HSPA+ (rychlost až 42 Mb/s).

pokryti3GO2

 

Něco z Prahy, něco z Mnichova

Aby síť dobře fungovala, musí na ni 24 hodin denně někdo dohlížet. O2 na hlídaní svých sítí spolupracuje s německou pobočkou téže nadnárodní skupiny. Činnosti si obě sesterské společnosti rozdělily, v Česku se dohleduje pevná síť pro Česko i Německo, z mnichova se zase hlídá mobilní síť v obou zemích.

Telefonica_NMC+LTE_01Telefonica_NMC+LTE_02

Nově je v Praze budováno dohledové centrum pro síť LTE, toho se zatím dělení pravomocí netýká. Vzhledem k tomu, že síť LTE je aktuálně velmi malá, není potřeba budovat nijak velké dohledové centrum. Všimněte si, že operátoři dohledového centra mají na velké obrazovce aktuální zpravodajství o událostech v Česku, stejně jako předpověď počasí.

Telefonica_NMC+LTE_03Telefonica_NMC+LTE_04

Podívali jsme se také do srdce LTE sítě. V jedné poloprázdné místnosti najdete dva stojany obsahující nezbytnou technologii. Právě zde je seznam zákazníků LTE (tzv. HSS – Home Subscriber Server), server pro zajištění datových přenosů (EPC – Evolved Packet Core, zajišťuje, že se ze svého LTE modemu dostanete do internetu) a DPI (Deep Packet Inspection), který  dokáže ohlídat dodržování nejvyšší garantované rychlosti nebo třeba nenáviděných limitů FUP.

Telefonica_NMC+LTE_05Telefonica_NMC+LTE_08

 

Největší problém současných LTE sítí je špatná podpora hlasových hovorů. LTE síť je ve své podstatě datová, to znamená,že pokud si chcete z LTE mobilu zavolat, musí se váš přístroj přepnout do sítě 2G nebo 3G. To je ale problém, současná LTE síť O2 je budována naprosto odděleně od zbylých sítí, teprve postupem času budou jednotlivé řídící prvky propojovány do jedné sítě.

Telefonica_NMC+LTE_11Telefonica_NMC+LTE_09

V budoucnu také dojde k nasazení několika nových technologií, které umožní hovory přímo přes LTE. Nejprve to bude technologie nazvaná CSFB (Circuit Switch Fallback), později přijde finální VoLTE (Voice over LTE).

Telefonica_NMC+LTE_10

Reklama