O2 TV začíná vysílat vzduchem, teda částečně

Reklama

O2 provozovalo svou televizi jako IPTV, tedy vysílání přes internet. Nově přidává jeden kanál (O2 Free) vysílaný přes DVB-T. Ale jen do jisté míry, část programů půjde stejně jen přes internet a placeně.

Nevýhodou kabelové televize je nutnost dovedení kabelu až k televiznímu přijímači. To je poměrně drahé a provozovatel na to musí někde vydělat. Oproti tomu televize vysílaní vzduchem se dá vybudovat poměrně levně, postavíte pár vysílačů a je to.

Naopak výhodou kabelovky, zejména té digitální, je možnost prodávat celou řadu dalších služeb. Diváci mohou přepínat různé záběry kamery, přehrávat si vysílání se zpožděním, nebo využívat videotéku. To všechno je způsobeno tím, že ke každému divákovi vede extra linka, na kterou je možno pustit cokoliv, a že tato linka je obousměrná.

O2 až dosud provozovalo svou O2 TV jako digitální kabelovou televizi IPTV. Nově ale zkouší mírný úkrok stranou do běžného pozemního vysílání. Na multiplexu digitálního vysílání č. 4 může naladit O2 TV FREE v podstatě kdokoliv. Má to ale háček.

Když ptáčka lapají

V pozemním vysílání budou k dispozici jen některé programy. Ty prémiové (např. mnohé sportovní přenosy) bude možné sledovat jen za peníze a na chytré televizi pomocí takzvaného hybridního vysílání (aplikace HbbTV). Technicky vzato budete sledovat pozemní vysílání v SD kvalitě, a jakmile přijde čas na prémiový pořad, vaše televize se přepne na IPTV a HD obraz.

Až do 21. března bude všechno vysílání zdarma. Od 22. března do 3. dubna si budete moci koupit čtyřiadvacetihodinový přístup k prémiovým pořadům přes HbbTV za 1 Kč. Po uplynutí této zkušební lhůty se cena zvýší na 69 Kč. Za to získá divák nejen prémiové pořady a HD rozlišení, ale také obvyklé chytré funkce, jako je možnost zastavení pořadu, možnost návratu až 50 hodin do minulosti, nebo obecně přístup do archivu pořadů.

Reklama