O2 ukázalo, jak funguje měření ve školní budově

Reklama

O2 před časem instalovalo řadu senzorů do budovy Smíchovské střední průmyslové školy (více zde), nyní ve spolupráci se studenty zveřejnilo alarmující výsledky. Ukázalo se, že taková měření mají svůj smysl.

O2 tak chtělo spolu s partnery otestovat, zda je vůbec schopné provádět složitá měření ve velkých budovách. To se povedlo, měření proběhlo, údaje byly vyhodnoceny a stejně řešení teď může být nabídnuto dalším školám, kancelářím nebo bytovým domům.

Měření ve smíchovské střední škole ukázalo, že v období od února do dubna žáci strávili až 148 hodin ve školním prostředí se zvýšenou koncentrací CO2 1 200 ppm, a dokonce až 91 hodin výuky v prostředí s nadlimitní koncentrací CO2 1 500 ppm. To znamená, že se ve škole málo větrá a studenti tak trpí únavou a snížením soustředění.

Studenty trápila také vysoká teplota v učebnách. Devět z deseti hodin ve škole museli trávit ve třídách, kde bylo nad 24° C. 22 % času byla v učebnách teplota dokonce vyšší než 26° C a 4 % času přesahovala až nad 28° C.

Třetím zkoumaným parametrem ve třídách smíchovské průmyslovky byla vlhkost vzduchu. Relativní vlhkost by podle vyhlášky neměla klesnout pod hranici 30 %, studenti školy ale museli dýchat suchý vzduch nesplňující tento parametr tři čtvrtiny času (73 %). 12 % času se dokonce učili ve třídách s relativní vlhkostí pod 20 %.

Na základě těchto měření mohou školy přeskládat rozvrh tak, aby v nejvíce problémových třídách probíhalo co nejméně výuky. Stejně tak je samozřejmě možné zařídit pravidelnější větrání například o přestávkách.

Reklama