O2 úspěšně otestovalo VoLTE hovory přes LTE

Reklama

O2 ve své síti úspěšně otestovalo hovory přes síť LTE prostřednictvím VoLTE. Do konce roku hodlá nabídnout tuto technologii všem svým zákazníkům komerčně, a to bez čerpání limitu FUP.

Síť LTE není určena pro hlasové hovory, zvládá pouze datové přenosy. Pokud si chcete zavolat, musí telefon ukončit všechny LTE datové přenosy, přepnout se do sítě 3G nebo 2G, tam uskutečnit hovor, přepnout se zpět a zase obnovit všechna stahování. Této technologii se říká CSFallBack a jak sami jistě cítíte, není úplně nejvhodnější. Přepnutí z jedné sítě do druhé pár sekund trvá, navíc operátor musí obě sítě udržovat v provozu a v dostatečné kapacitě. Ke všemu to přerušení LTE komunikace, které je nepříjemné pro uživatele.

Operátoři i výrobci telefonů proto experimentují s dalšími technologiemi, jednou z nich je tzv. VoLTE – voice over LTE. Ta funguje podobně, jako např. Skype. Váš hlas je digitalizován a přenesen prostřednictvím datových přenosů na druhou stranu, kde je zase převeden do analogové podoby. Vše probíhá přes jednu síť, telefon se nemusí nijak přepínat, ani ukončovat stávající spojení.

O2 nyní úspěšně otestovalo VoLTE ve své síti a rozhodlo se, že ji nasadí komerčně. Do prosince 2015 tak změní konfiguraci své sítě a všechny telefony, které VoLTE podporují, už budou telefonovat tímto způsobem. Volání přes VoLTE se nezapočítává do limitu FUP, je součástí standardního hlasového tarifu.

V roce 2016 by se již mohly objevit první doplňkové služby postavené nad VoLTE. Patří mezi ně například předání aktivního hovoru mezi pevnou linkou a mobilem, spojení hovoru přes wi-fi, nahrávání hovorů nebo společná hlasová schránka pro mobil a pevnou linku.

 

Reklama