O2 vyměnilo technologii v O2 aréně, má tam nejrychlejší 5G

Reklama

Společnost O2 ve spolupráci s firmou CETIN provedla kompletní výměnu mobilní technologie v O2 areně. V hale je nově 20 technologických „hnízd“, která za pomocí 70 antén zajišťují špičkový mobilní i datový provoz. V průběhu prvních utkání nedávno skončeného mistrovství světa byla naměřená rychlost přenosu dat v řádech stovek megabitů a plně obstála i při rekordní divácké účasti.

V hale se nachází celkem 20 technologických „hnízd“, z toho 14 hnízd je nových s 28 anténami a frekvencemi LTE 2,6 GHz TDD, LTE 2,6 GHz FDD a LTE 3,7 GHz. Tyto antény jsou nastříkány speciální modrou barvou tak, aby nerušily komfort a výhled diváka. K tomu je dalších 42 antén pro frekvence 800, 900, 1800 a 2100 MHz. Celkem tedy jde o 70 antén. Na chodbách O2 areny je umístěno dalších 85 vnitřních antén. V rámci O2 areny je nově rozvedeno 600 metrů napájecích kabelů a 730 metrů optických kabelů. Antény jsou umístěné těsně pod střechou budovy ve výšce cca 24 metrů na nových masivních ocelových konstrukcích o váze téměř jedné tuny. Pracovníci během 9 dnů na tyto konstrukce vynesli a umístili technologii o váze 900 kg. To vše pomocí výtahů a následně již jen s využitím horolezecké techniky. Celková investice do technologie stála vyšší jednotky milionů korun.

O2 arena je velmi vytížený objekt. Nejnáročnější na modernizaci vysílačů bylo proto najít vhodné časové sloty, kdy by mohli naši technici a horolezci pracovat. Práce v tomto objektu zabraly úctyhodných 760 hodin, nejčastěji ve výšce přes dvacet metrů, říká Oldřich Šedivý, vedoucí podpory výstavby mobilní sítě firmy CETIN.

Reklama