O2 vyměňuje staré vysílače za novou techniku Ericsson

Reklama

O2 úspěšně ozkoušelo výměnu zastarávajících vysílačů za nové technologie firmy Ericsson. Po zkoušce ve dvou pražských lokalitách bude postupně následovat zbytek republiky. Jednou z výhod je zapínání 5G.

Řada stávajících vysílačů mobilních sítí je na konci své životní dráhy. O2 proto ve dvou oblastech v Praze otestovalo, jak budou fungovat nové vysílače Ericsson. Během několika dní technici na stávající místa nainstalovali nové vícepásmové antény a další radiové prvky. Jakmile ověřili, že nová technika spolehlivě funguje, odinstalovali a odnesli staré síťové prvky.

Vysílače od Ericssonu umí pracovat se všemi pásmy, které má O2 k dispozici. Nepotřebují pro každé pásmo vlastní anténu, čímž samozřejmě výrazně zvýší estetickou podobu osazených budov a nejspíš i sníží energetickou spotřebu sítě. Díky flexibilnímu využívání překrývajících se pásem pro sítě 4G a 5G, a také díky vypnutí starých 3G sítí, také výrazně navýší kapacitu celé sítě.

Kompletní výměna (tzv. swap) radiové techniky na jednom vysílači zabere od prvotní fáze plánování až po konečné vyladění sítě přibližně tři měsíce. Operátor má nyní v plánu obměnit technologii v dalších clusterech v oblasti Prahy, na podzim by měl následovat swap v šesti clusterech na Moravě. Prahu se chystá O2 dokončit do konce března 2022.

S technologickým swapem a postupnou obměnou radiové sítě souvisí i průběžné zapínání 5G vysílačů napříč celou Českou republikou. Do konce června bude 5G dostupné v téměř 60 městech v Česku.

Reklama