O2 začíná v Brně testovat LTE 3CC

Reklama

O2 se rozhodlo trochu šlápnout do LTE. Ono mu taky nic jiného nezbývá, zákazníci jsou po datech jako diví a ani do budoucna se neočekává, že by to bylo jinak.

Aktuálně spotřebujeme v průměru asi 1 GB měsíčně na osobu a očekává se, že do čtyř let se tento objem zosminásobí. Absolutní většina datových přenosů v mobilních sítích dnes navíc pochází ze smartphonů, dříve hojně rozšířené USB modemy jsou značně na ústupu. Zhruba tři čtvrtiny datových přenosů má na svědomí přenos videa.

Co se týká rozdělení dat mezi různé technologie, 2G je mírně na sestupu, 3G tak nějak stagnuje a masivní rozmach má na svědomí zejména 4G. Není divu, na konci roku 2016 chce mít O2 signálem LTE pokryto 99 populace, alespoň co se venkovního signálu týká. Rozhodně ale neusne na vavřínech, bude zejména zahušťovat síť a makat na vnitřním pokrytí.

Kromě toho se snaží zrychlovat. Spojením dvou pásem (2CC) dosahuje teoretické rychlosti až 300 Mb/s, což v praxi znamená 100-200 Mb/s. Touto rychlejší LTE sítí, k jejímuž využívání je potřeba vybavený telefon, pokrývá zatím Prahu a Brno.

o2_lte_2cc_brno

Kromě toho opatrně testuje 3CC, neboli spojení tří frekvenčních pásem. K této technologii zatím telefony úplně obvyklé nejsou, ale brzy budou. Teoretické maximum je 675 Mb/s a v Brně se s 3CC od O2 setkáte v okolí hlavního nádraží.

 

 

Reklama