O2 zkouší v Kolíně superrychlé 4G jako přípravu na 5G

Reklama

I když sítě 5G teprve nesměle klepou na dveře a nikdo moc neví, co od nich čekat, operátoři se na ně pilně připravují. Například O2 pokrylo Kolín velmi rychlým 4G a ještě nabízí slevu na telefony, aby si zákazníci tuto „skoro 5G“ zkušenost mohli užít.

Pokud něco o sítích 5G víme naprosto spolehlivě, pak je to jejich vysoká rychlost. Analytici očekávají, že lidé budou přes 5G streamovat 4K videa, používat virtuální realitu nebo připojovat k serverům kamery samořiditelných aut. Jestli ale přesně tyto věci zákazníky nadchnou a donutí ke koupi nového mobilu a výraznému navýšení datového tarifu, to si nikdo netroufá dopředu říci.

Operátoři proto nesměle zkoušejí nabízet podobné rychlosti už ve stávajících sítích. Zákazníkům to prezentují jako „5G like“ zkušenost, tedy „skoro jako 5G“ a sami přitom zjišťují, jak se lidé budou chovat. Mezi nejnovější vlaštovky patří právě pokrytí Kolína ze strany O2.

Potkali se u Kolína

Tentokrát ale ne medvědi, nýbrž frekvenční pásma. O2 využil technologii Carrier Agregation, při které se telefon připojí de facto ke čtyřem sítím současně. V tomto případě se jedná o pásma 800 MHz, 1 800 MHz, 2 100 MHz a 2 600 MHz. Kromě toho používá ještě technologie vícenásobného připojení 4×4 MIMO a kódování 256QAM. Celkově tak operátor dokáže vytvořit frekvenční pásmo o šířce 65 MHz, což umožňuje datové přenosy rychlostí až 1 Gb/s.

K tomu je ovšem potřeba mít odpovídající mobilní telefon. Konkrétně takový, který podporuje LTE kategorie 16 či vyšší. Mezi takové patří třeba Samsung Galaxy S9, na který dává Samsung na kolínských prodejnách slevu 5 000 Kč. Každý zákazník O2, aniž by musel prokazovat kolínské trvalé bydliště, si tak může pořídit Galaxy S9 za 12 995 Kč namísto 17 995 Kč.

Při reálném testování na novinářské akci dosahovalo O2 běžně rychlostí okolo 450 Mb/s pro stahování a 60 Mb/s pro nahrávání. Teoretický gigabit to sice ještě není, ale oproti LTE sítím je to skok více než znatelný – takřka desetinásobný. Konkrétní dosažená rychlost se samozřejmě liší v závislosti na vzdálenost od vysílače, vytíženosti sítě a množství zdí či jiných překážek mezi vysílačem a mobilem.

Proč zrovna Kolín? O2 ho podle vlastních slov vybralo na základě tří kritérií. Jedná se o město v dojezdové vzdálenosti od Prahy, což je důležité pro různá testovací měření. Dále je to město dostatečně velké, aby na něm byly vidět různé trendy, ale současně dost malé, aby k jeho pokrytí stačilo osm vysílačů. (Výhledově se počítá s navýšením na deset). Do třetice je to město technologicky progresivní, provozuje např. IoT čidla zaplněnosti popelnic, a tak lze očekávat, že rychlý internet najde využití.

O2 má zatím v Kolíně základní rychlou síť, dotuje zákazníkům vybavené mobily a čeká, jak bude vypadat používání sítě v reálu. Kromě toho bere Kolín jako technologický polygon, na kterém bude provádět různá měření, ale také testování nových síťových prvků a technologií v reálném provozu.

Reklama