O2 zlevňuje roaming, ostatní už měli náskok

Reklama

Od 1. července platí nové cenové hranice pro roamingové hovory, jejichž výši stanovila Evropská komise. Zatímco operátoři T-Mobile a Vodafone své sazby snížili s předstihem, O2 zlevňuje tzv. Eurotarif až s nejzazší možnou platností , tedy od 1. července.

Nejprve rychlé shrnutí. Bývalá eurokomisařka Viviane Redingová dlouhodobě kritizovala vysoké ceny roamingu. Svolala si šéfy velkých operátorů a požádala je, aby ceny snížili. Neposlechli. Požádala je znovu s výhrůžkou, že pokud tam neučiní sami, nařídí jim to z pozice síly. Když ani v tomto okamžiku neposlechli, stanovila jim Evropská komise povinnost nabízet tzv. Eurotarif s pevně regulovanými cenami za volání, zprávy i data. Nejvyšší povolené ceny od té doby neustále klesají pod taktovou Evropské unie, mění se vždy k 1. červenci.

Všichni zákazníci O2, kteří mají aktivovaný Eurotarif, budou od 1. července automaticky volat za nižší ceny. Konkrétně se jedná o 7,45 Kč/min odchozího hovoru (dosud 8,70 Kč/min), 2,15 Kč/min příchozího hovoru (dosud 2,30 Kč/min) a 2,45 Kč za SMS (dosud 2,60 Kč). Stahování dat vás vyjde na 14 Kč/MB (dosud 20 Kč/MB).

Operátoři se samozřejmě snaží nabídnout jiné tarify pro roaming, které Evropská unie nereguluje. V tom jim nic nebrání, Eurotarif v nabídce mít musí, ale pokud své zákazníky přesvědčí, že některá nabídka je výhodnější, je to jen jejich věc. O2 proto spolu se snížením cen Eurotarifu připomíná svůj tarif Volání bez hranic.

Ten nabízí roamingové hovory za extrémně nízké ceny, účtuje se ale sestavovací poplatek (pro odchozí i příchozí hovory). Například v rámci Evropské unie, kde platí i Eurotarif, zaplatíte za hovory i zprávy 3,90 Kč, sestavovací poplatek je v tomto případě nulový. V rámci Volání bez hranic řadí O2 do stejné zóny i Chorvatsko, Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko a Island). Zbytek Evropy je pak zpoplatněn stejnými sazbami (3,90 Kč/min za odchozí i příchozí hovor, 3,90 Kč/SMS), účtuje se ale jednorázový poplatek 50 Kč za spojení hovoru. Ostatní země světa pak mají tento poplatek ještě vyšší, 80 Kč, minutové sazby jsou ale stejné.

Reklama