O2 zrychluje Prahu, využívá více pásem LTE

Reklama

O2 díky přeskládání frekvencí a zakoupení nových pásem zrychlilo internet v Praze za poslední rok asi o třetinu. Připravuje se na nástup sítí další generace a provozuje 5 329 LTE vysílačů po celém Česku.

Každý operátor provádí průběžná měření sítí v reálném provozu za pomoci tzv. měřících vozů. Nejinak je tomu u O2, které se díky tomu může pochlubit, že reální rychlost stahování v Praze vzrostla od začátku roku o třetinu.

Může za to využívání více vrstev sítě, tzv. Carrier Agregation, které operátor využívá zejména v Praze a Brně. Za tajemnými zkratkami 2CC a 3CC se skrývá jednoduchý fakt, že telefon či modem provádí současně dvě nebo tři LTE spojení se sítí operátora, takže se rychlost logicky zdvoj či ztrojnásobuje.

K dalšímu zrychlení mohlo dojít díky tzv. refarmingu, kdy si operátoři pod taktovkou ČTÚ přeskládali poněkud chaoticky rozdělená frekvenční pásma. Tím vznikly větší bloky pásem, která jsou hned vedle sebe, a operátor tak může v daném úseku nabídnout vyšší rychlost přenosu.

Kromě toho samozřejmě probíhají další aukce frekvencí, zrovna nedávno O2 koupilo 40 MHz za 203 milionů korun v pásmu okolo 3,7 GHz. V něm chce v budoucnu provozovat sítě páté generace a prozatím vysokorychlostní bezdrátový internet pro domácnosti.

Reklama