Od sítí po telefony: Historie firmy Huawei

Reklama

Prozatím nejmladším výrobcem mobilů na českém trhu je čínská firma Huawei. Kromě chytrých telefonů za dobrou cenu je zajímavá tím, že buduje sítě pro všechny naše operátory. Odkud pochází a čím vším se v historii zabývala?

Oproti všem jiným značkám, jejichž historii jsme na webu Mobinfo.cz popisovali, je Huawei velmi mladou společností. Založena byla „až“ v roce 1987 člověkem jménem Ren Zhengfei v čínském městě Šen-čen (můžete se setkat i s označením Shenzen, v obou případech se jedná o pokus o přepis z čínských znaků).

Zpočátku se živila prodejem ústředen vyráběných jinou firmou, ale od roku 1992 prodává vybavení telekomunikačních sítí vyvinuté ve vlastních vývojových laboratořích. Huawei, překládané většinou jako China Can (Čína může nebo Čína dokáže – být nejlepší) se tedy zpočátku věnovala především výstavbě telekomunikačních sítí (zatím fixních) a tento byznys si z velké zachovává dodnes.

Až do roku 1997 se také držela v hranicích Číny, i když tento největší trh na světě jí jistě poskytoval dostatek prostoru k růstu a rozvoji. Od zmíněného roku ale podniká mezinárodně. Prvním zahraničním zákazníkem byl hongkongský operátor, což může sice z dnešního pohledu vypadat směšně, nezapomeňte ale, že až do roku 1999 byl Hongkong územím Velké Británie.

Prorazil u Vodafonu

V roce 2005 získal Huawei jako vůbec první čínská firma schvalovací doložku Approved Supplier v rámci dodavatelského řetězce Vodafone Global Supply Chain. Od té doby dodává prvky síťové infrastruktury Vodafonu.

Ostatně, tento britský operátor není ani zdaleka jediným. Huawei se dnes chlubí tím, že své produkty prodává ve 140 zemích a má dodavatelskou smlouvu se 45 z 50 velkých operátorských skupin na celém světě. U nás buduje 3G sítě a modernizuje 2G sítě všech tří operátorů.

Kromě nejvýnosnější divize Telecom Networks zabývající se zmíněnou produkcí síťových prvků má Huawei ještě další dvě. Divize Global Services poskytuje operátorům konzultace a různé outsourcingové služby. Pro nás nejzajímavější je pak divize Devices,pod kterou spadá výroba veškerých zařízení.

Od modemů k mobilům

Huawei Devices vyrábí, podobně jako třeba dříve HTC, OEM produkty, na které si ostatní výrobci nebo operátoři nechávají tisknout svá loga a následně je prodávají pod vlastní značkou. I v Česku jsme se mohli setkat s některými mobilními telefony Huawei dávno před tím, než se objevil první přístroj s touto značkou. Některé smartphony prodávané pod názvem Vodafone pocházejí z továren právě této čínské značky.

Huawei ale samozřejmě vyrábí i pod vlastním brandem. V Česku se jako první objevily nejrůznější USB modemy pro 3G, většinou v cenících operátorů. Přibližně od prázdnin 2011 se pak firma snaží i na našem trhu zaujmout smartphony s Androidem (namátkou jmenujme modely Honor, Vision či řadu Ideos). Nabídku pak završuje tablet MediPad.

Obecně lze říci, že telefony Huawei patří k cenově výhodným. Jsou totiž levné a přitom nabízejí docela zajímavé funkce.

Čína a kvalitní?

V souvislosti s firmou Huawei vyvstává hned několik otázek. Ta nejspíš hlavní bude jistě směřovat ke kvalitě výrobků vzhledem k tomu, z jaké země Huawei pochází. Když pomineme fakt, že v Číně se dnes vyrábí takřka všechny telefony, asi největší zárukou je zájem mobilních operátorů. Ti si vzhledem k výši investic dobře prověřují, jak kvalitní jsou výrobky firem, které jim budují síť, s ohledem na hrozící záruční opravy pak důkladně testují všechny prodávané mobily.

Výsledek je tedy jasný, telefony Huawei se vyznačují stejně kvalitním provedením jako kterékoliv jiné telefony s Androidem. Šance, že se vám rozbije mobil Huawei je prakticky stejná, jako šance, že se vám totéž stane u libovolné jiné značky.

O něco méně jasné jsou bezpečnostní aspekty. Před několika lety britské tajné služby informovaly tamní vládu o hrozícím riziku spojeném s faktem, že takřka všechny mobilní sítě v Evropě buduje Huawei. Nikdy není dobré, pokud má jeden subjekt kontrolu nad vším, navíc hrozí, že pokud se ve firmwaru síťových prvků objeví bezpečnostní díra, případný hacker vyřadí naráz celou Evropu.

Kromě toho, zakladatel firmy Huawei je bývalý vysoký důstojník čínské armády, na kterou má dodnes velmi těsné vazby. A to tajným službám taky na klidu příliš nepřidá, byť nám jako koncovým spotřebitelům to může být víceméně jedno.

Při této příležitosti stojí ještě za zmínku vlastnická struktura Huawei. Jedná se akciovou společnost. Vzhledem k čínskému státnímu zřízení ale vlastní akcie všichni zaměstnanci. Platí přitom, že pokud někdo firmu opustí, je povinen akcie okamžitě vrátit. Na rozhodování a zisku se ale podílí (alespoň formálně) všichni, kdo aktuálně v Huawei pracují.

Reklama