Operační systém Bada existuje aktuálně ve verzi 2.0. Recenzi prvního telefonu s touto verzí systému už jsme se věnovali, nyní si ale mnohem důkladněji projdeme celé prostředí a podíváme se, co Bada nabízí. Není toho málo, systém ale hodí i pro uživatele, kteří mají ze složitějšího mobilu strach.
Pro popis operačního systému jsme se rozhodli využít hlavně co nejvíce obrázků, které vám řeknou více než pouhý text. Jako předlohu jsme použili Samsung Wave III, který bude jistě patřit k nejlepším mobilům s Badou. Je tedy možné, že další telefony nebudou mít úplně totožnou nabídku funkcí. Drtivá většina ale zůstane jistě zachována.
Úvodní displeje
Systém nabízí uzamčenou obrazovku s libovolným obrázkem, měnit můžete i umístění hodin a když nastavíte počasí, uvidíte i to.
Pohotovostních displejů můžete mít až deset, velmi jednoduše se dají přidávat ikony z hlavní nabídky. První pohotovostní displej (vždy úplně vlevo) je speciální, má zvláštní nabídku widgetů, které mohou být zobrazeny. Widgetů na dalších obrazovkách už moc nenajdete, celý displej zaberou pouze poznámky.
Nezapomeňte na horní výsuvnou lištu s rychlým spouštěním několika funkcí. Lišta je přístupná kdekoliv z nabídky telefonu.
Kontakty
Telefony s Badou mají adresář se sdílenou pamětí, vyhledávání funguje podle jména nebo příjmení. Samozřejmostí jsou skupiny a podrobné položky u každého záznamu. Rychlým způsobem, jak se dostat k vyhledávání, je přejet po kontaktu prstem. Objeví se zkratky pro telefonování nebo psaní zprávy.
Zprávy
Textové zprávy se v systému řadí podle data přijetí. U každého příjemce máte v náhledu celou konverzaci. Užitečné je, že se v ní dá smazat jen jedna SMS, nemusíte tedy smazat celou konverzaci. Pro vytvoření nové zprávy je k dispozici docela nenápadné tlačítko v levém dolním rohu. Zajímavostí telefonu je možnost vytvářet plánované zprávy s pozdějším datem odeslání, zprávy se také dají přesouvat do vytvořených složek.
Seznam hovorů a číselník
Všechny uskutečněné hovory najdete v menu Protokoly. Jsou zde ovšem schované i přijaté a odeslané SMS. Jediné filtrování, které Bada nabízí, se týká přepnutí pouze na zmeškané hovory. Ty jsou v seznamu ale stejně dobře vidět, jsou totiž zapsány červenou barvou.
Z číselníku se velmi rychle dostanete na kontakty, seznam hovorů nebo oblíbené položky. Zadané číslo se nemusí použít jen pro hovor, ale také pro SMS.
Internetový prohlížeč
Internetový prohlížeč umí záložky, vyhledávání, zalamování textu na šířku displeje, více otevřených oken nebo třeba i RSS.
E-mail si poradí se zobrazením složek, zprávy řadí podle data přijetí. E-maily si můžete označit, do e-mailu přidat další obsah, změnit písmo, odesílat na skupiny uživatelů nebo vybírat podle firem.
Hudba, Music Hub a rádio
Hudba v hlavním náhledu nenabízí příliš podrobné dělení, další možnosti objevíte až ťuknutím na tu správnou položku. Vyhledávání funguje stejně jako v telefonním seznamu. Můžete použít buď boční lištu nebo vyhledávací pole.
Většinu náhledu zabírá obrázek alba, nad ním je k dispozici několik efektů nebo třeba sdílení skladby přes speciální funkci.
Základní seznamy skladeb vám telefon nabídne, další si samozřejmě můžete kdykoliv vytvořit.
Položka Music Hub představuje elektronický obchod s hudbou 7digital. Pokud si na stránkách poskytovatele zaregistrujete účet a jako svou zemi uvedete Velkou Británii, měli byste mít možnost nakupovat.
Rádio zvládá RDS či automatické vypnutí. Ladění je manuální nebo automatické, stanice se dají uložit do paměti.
Navigace
V telefonu máte k dispozici ke stažení balíky map pro jednotlivé země. Využívat můžete i datové přenosy a aktuální náhled mapy stahovat až ve chvíli, kdy oblastí projíždíte. Navigaci a hlasové pokyny byste měli mít pro ČR zdarma (pro jistotu se ale informujte ještě u prodejce) za další země se musí platit. Toto se ale může lišit v závislosti na modelu přístroje.
Navigace umí vyhledávat místa podle různých kritérií, cestovat můžete pěšky i vozem, k dispozici je několik typů náhledu mapy, upozorňování na kamery či překročení rychlosti a mnoho dalšího.
Fotoaparát a Galerie
O možnostech a funkcích fotoaparátu řeknou více přiložené screesnshoty, z hlavní obrazovky máte jinak jasnou představu, kolik snímků ještě můžete pořídit, obrázek se dá snadno zkontrolovat (náhled vlevo dole), měnit se dá místo ostření a rychle přepnout na pořízení videa.
Galerie nabízí dvě hlavní složky, vás bude zajímat především ta první. Najdete v ní fotky i videa, způsob řazení se dá změnit. Vše se dá sdílet, snadno pustíte prezentaci a jde také označovat více snímků najednou.
Kalendář, poznámky, úkoly
Kalendář funguje celkem ve čtyřech typech náhledů. Informace pro vytvoření nové události jsou velmi podrobné. Telefon umožňuje i synchronizaci a prohlížení záznamů z Exchange kalendáře.
Poznámky jsou velmi jednoduché. Prostě napíšete text a uložíte. Úkoly nabízejí priority i upozornění.
Social Hub
Social Hub je místem, kde si v telefonu můžete nastavit přístup k sociální sítím. Ve výběru mi ale chybí přinejmenším Google Plus. V seznamu pak můžete vidět zprávy ze všech zdrojů, nebo použít různé filtrování. Např. SMS se mi zdají v tomto přehledu přebytečné.
Hodiny
Pod položkou hodiny objevíte v telefonu hned několik funkcí spojených s časem. Nejdůležitější je asi budík s opakováním, posunutím a vlastním nastavováním tónu. Nechybí ani světový čas, stopky s mezičasem a odpočítávání.
V menu dále najdete položku Stolní hodiny. Primární funkcí je ukazatel času, do dolní lišty si ale můžete přidat odkaz na další aplikace.
Další organizační funkce
Výbornou nabídkou v systému je přístup k prohlížení a vytváření dokumentů Office. K dispozici máte hned několik verzí, ve kterých můžete svůj dokument vytvořit. Tato možnost ale možná nebude platit pro všechny telefony s Badou 2.0. Kalkulačku naproti tomu najdete určitě ve všech přístrojích.
Správce souborů umožňuje přístup do interní paměti i na kartu. Umí standardní funkce jako kopie, přesun nebo mazání, dají se vytvářet i nové složky. A opět funguje hledání, musíte ale znát začátek jména hledaného souboru.
Video a YouTube
Video lze spustit nejenom z galerie, ale i přes samostatnou aplikaci. Bada si rozumí s formátem AVI, přehrávač dokonce podporuje titulky. Ne všechny české znaky ale zobrazí korektně. YouTube je naproti tomu jen převlečený prohlížeč s pevně danou úvodní stránkou.
Po ťuknutí do displej během přehrávání se ukáží doplňující informace. Telefon si pamatuje, kde jste v přehrávání skončili.
Samsung Apps a Google
Bada je otevřený operační systém a jako takový nabízí snadný způsob instalace nových aplikací. Pro stahování ze Samsung Apps si potřebujete jenom zařídit účet propojený s vaší e-mailovou adresou. Aplikace se dělí do kategorií, snadno se dostanete k novým, oblíbeným i bezplatným hrám a programům.
Uživatelé služeb Google mají zvláštní výhodu, protože v telefonu najdou Menu, kde jsou služby Google sdružené. Stačí zadat své přihlašovací údaje ke Google službám.
Na co se nedostalo
I když jsme prošli skoro všechny položky v systému, na některé se přeci jenom nedostalo. Takže je aspoň zmíníme (nemusí být nutně součástí všech telefonů s Badou). AllShare je funkce pro sdílení multimediální obsahu v domácí síti, ChatOn je aplikace pro instant messaging, tomu se věnuje i menu IM, kde najdete klienty WL Messenger a Yahoo Messenger. Další aplikací je Caster, což je snadný přenos obsahu mezi internetovým prohlížečem v počítači a na mobilu. Systém nabízí také hlasové příkazy, zatím ale jen v angličtině a se špatným rozeznáváním hlasu.
Nastavení
Kdybychom měli projít všechny položky nastavení, musel by být tento článek ještě jednou tak dlouhý. Upozorním proto jen na to nejzajímavější. Bada nabízí velmi přehledně řešené používání datových přenosů, včetně situace při navigování. Když data nechcete použít a platit za ně, velmi jednoduše je vypnete. Nejedná se o žádné hluboko zakopané menu.
Spoustu uživatelů jistě osloví možnost úpravy velikosti písma v řadě nabídek. Právě Bada je operačním systémem, na který nejlépe uvidíte i bez brýlí.
Velmi dobře jsou zpracovaná i zvuková nastavení. Vybrat si některou vlastní melodii je velmi jednoduché, systém s touto možností počítá.
V nastavení také hledejte počítadla hovorů a přenesených dat.
Vybrané telefony s OS Bada