Operátoři dokončili pokrývání metra, pomalu přidávají 5G

Reklama

Operátoři společně pokryli celé pražské metro signálem LTE a postupně přidávají nejmodernější signál sítě LTE. Cestující si tak zavolají a zadatují ze všech stanic, eskalátorů i tunelů, které jsou mezi stanicemi.

Na pokrývání pražského metra začali spolupracovat všichni tři síťoví operátoři spolu se společností CETIN už v roce 2015. Tehdy se jednalo jen o krátký úsek se čtyřmi nově vybudovanými stanicemi. Samotné pokrývání začalo až v druhé půlce roku 2018, kdy operátoři stihli pokrýt osm stanic. Do konce roku 2019 bylo hotovo zhruba ve třetině metra, další třetina přibyla v roce 2020 a poslední letos.

Na pokrývání pracovalo šest montážních čet, které měly k dispozici každý den tři (v době covidových omezení maximálně čtyři) hodiny. Za tu dobu musely stihnout natáhnout 114 km vyzařovacího kabelu, 120 km další kabeláže, instalovat více než 1 200 antén a 2 500 dalších prvků, propojit všechny stanice optickými kabely a integrovat je do sítí operátorů. To všechno vyšlo asi na půl miliardy korun.

Od října byl na vybraných stanicích přidáván také signál nejrychlejší sítě 5G. Konkrétně se letos jedná o stanice Flora, Želivského, Strašnická, Skalka, Depo Hostivař, Zličín, Stodůlky, Luka, Nové Butovice, Jinonice, Radlická, Vysočanská, Kolbenova, Hloubětín, Rajská zahrada, Černý Most, Kobylisy, Ládví, Střížkov, Prosek a Letňany. Na kompletní 5G pokrytí se můžeme těšit v dubnu 2022, což je světový unikát.

Reklama