Operátoři k aukci: už je nás dost (Vodafone), zvýhodnění je zbytečné (O2)

Reklama

O půlnoci uplynula lhůta pro podávání připomínek k podmínkám aukce volných frekvencí. Nyní má ČTÚ měsíc na to, aby připomínky zvážil, schválil či zamítl a zapracoval do finálních podmínek. Operátoři se ale už nyní bouří a tvrdí, že aukce nebude spravedlivá.

Takřka okamžitě po odeslání připomínek Českému telekomunikačnímu úřadu si operátoři postěžovali u novinářů. Výjimkou je T-Mobile, který ale už předem avizoval, že stěžovat si bude až ve čtvrtek. A proti čemu operátoři vlastně protestují?

Vodafone: K čemu další operátor?

Vodafone v tiskové zprávě varuje, že nová aukce byla vyhlášena, aniž by došlo k důkladné analýze selhání předchozího pokusu, podmínky jsou proto nastaveny špatně a výsledky aukce budou soudně zpochybnitelné a případné spory se mohou táhnout dlouhou dobu, což samozřejmě zpomalí rozvoj rychlých datových služeb a ohrozí příjmy státního rozpočtu. Kromě toho protestuje proti přílišné podpoře čtvrtého hráče. Předchozí aukce údajně ukázala, že PPF má peněz dost a nepotřebuje proto žádné úlevy.

Dále odkazuje na objemný dokument s přehledem všech připomínek. Je psán právnickým jazykem a má 34 stran, proto vypíchnu jen několik zajímavých momentů. Pokud máte dostatek času, počtěte si sami.

Vodafone například tvrdí, že nové operátory vlastně nepotřebujeme. V celém světě dochází k velkým fúzím (T-Mobile+Orange v Británii, Nizozemí atd.), počet síťových (tedy nevirtuálních) operátorů se snižuje až na dva. Tržní realita podle názoru Vodafonu „neumožňuje dlouhodobější udržitelnost nepřiměřeně vysokého počtu síťových operátorů“. Jinými slovy, operátorů už nyní máme dost, další netřeba.

Vodafonu se také nelíbí, že by měl svou síť poskytovat novým hráčům. Povinnost tzv. národního roamingu slouží k tomu, aby nový operátor mohl začít poskytovat služby, i když ještě nemá vybudovanou vlastní síť. Přitom ale ČTÚ nastavuje poměrně striktní časový plán, do kdy musí k pokrytí dojít (to se Vodafonu taky příliš nelíbí). Povinnost národního roamingu by se tak měla podstatně omezit jen na nezbytně krátkou dobu.

O2: Nikoho nezvýhodňujte

Také O2 razantně vystoupilo proti podmínkám aukce. Varuje zejména před zbytečným zvýhodňováním čtvrtého operátora. V předchozím pokusu o aukci frekvencí se ukázalo, že nováček (tehdy jen PPF) je bez problémů schopen držet s velkými hráči finančně krok, proto žádnou podporu nepotřebuje.

„Možný nový hráč v předchozí zrušené aukci ukázal vůli ucházet se o kmitočty za stejných podmínek, jako její ostatní účastníci.Návrh nových podmínek nerespektuje průběh předchozí zrušené aukce,“ říká Jakub Chytil, člen představenstva společnosti Telefónica Czech Republic.

O2 považuje podmínky za diskriminační vůči stávajícím hráčům, tedy i sobě. Argumentuje tím, že od roku 2005 investovalo do českého telekomunikačního trhu přes 44 miliard korun, spustilo první síť 3G, první síť LTE (4G), přivedlo na trh prvního virtuálního operátora a rozpoutalo cenovou revoluci.

Komentář Mobinfo.cz

Že se operátoři budou bránit, to jsme mohli předpokládat. Jakýkoliv vstup nového hráče je útok na jejich pevné tržní pozice, proč mu tedy nezabránit, když k tomu mají možnost. Záleží teď na tom, jak silný je nový předseda Rady ČTÚ. Právě na jeho stole se totiž připomínky sejdou, on je bude muset (po konzultaci s odborníky, samozřejmě) zvážit a následně zahrnout či zamítnout. Prozatím tedy není jisté, jak bude aukce ve finální podobě vypadat. Podmínky, k nimž operátoři předkládají své připomínky, pocházejí z pera bývalého předsedy Dvořáka, nový předseda Novák může mít úplně jiný pohled na věc.

Není asi úplně vhodné argumentovat minulou aukcí, které se kromě O2, T-Mobilu a Vodafonu účastnila jen investiční společnost PPF. Není nikde psáno, že se tohoto kola bude účastnit taky, případně zda se nepřidá někdo nový. Stejně tak není zaručeno, že se zapojí všichni tři stávající operátoři. Různá silácká prohlášení naznačují, že by tomu tak být nemuselo, na druhou stranu si asi nedokáži představit operátora, který by se bez nových frekvencí dlouhodobě obešel.

Reklama