Operátoři letos vypnou sítě 3G

Reklama

Spolu s tím, jak se rozvíjejí sítě 5G, začnou operátoři co nevidět vypínat staré 3G. Ostatní sítě musí zachovat i nadále.

Aktuálně funguje v Česku několik mobilních sítí současně. Předně jsou to archaické sítě 2G, zvané také GSM, které se tu začaly budovat v půlce 90. let. Pak tu jsou sítě třetí generace, 3G, jejichž zavedení byl kdysi velký hit – umožňovaly totiž rychlé datové přenosy. Operátoři se k nim ale chovali dost macešsky a dlouho je drželi jen ve velkých městech.

K většímu rozšíření sítí 3G došlo až v době, kdy už se masivně budovaly sítě 4G, zvané též LTE. Což jsou sítě, ve kterých funguje naprostá většina dnešních telefonů, které ale neumožňují hlasové volání. To se většinou řeší tím, že volání proběhne v síti 2G, zatímco super rychlé datové přenosy frčí právě v LTE.

No a nyní přichází sítě páté generace. Na jejich plošné pokrytí si ještě budeme muset chvíli počkat, takže operátoři v některých lokalitách zajistí rychlá data přes 5G, v některých zatím ponechají 4G.

Síť 3G se ale stává zbytečnou. 4G má pokrytí dostatečné, k volání a komunikaci nouzových složek se používá 2G. Navíc se na 3G frekvencích dají provozovat sítě páté generace. Operátoři je proto co nevidět vypnou. Zanedbatelnému množství zákazníků, jejichž telefony nepodporují 4G, samozřejmě nabídnou kompenzace. Nejspíš mobil zdarma nebo s výraznou slevou.

Vypínání 3G bude probíhat postupně a u každého operátora jinak. Vodafone už má ale jasno: Celoplošné vypnutí 3G sítě plánuje na konec března 2021. Kmitočty, na kterých starší mobilní síť 3G funguje, se tak uvolní pro modernější 4G LTE a 5G.

Reklama