Operátoři pozvolna pokrývají signálem metro

Reklama

Operátoři rukou společnou začali pokrývat stanice a tunely pražského metra mobilním signálem. Zatím zvládli jen kousek mezi zastávkami Muzeum a Vyšehrad, do poloviny listopadu by měli stihnout Muzeum-Roztyly.

Pokrýt metro, to není snadná věc. Dlouhé, úzké a zakroucené tunely přímo vylučují možnost, že je zvládnete pokrýt jedním vysílačem. O útlumu kovových vagonů vědí své všichni, kdo se pokoušejí využívat mobilní internet třeba ve vlaku. No a vysoká hustota relativně rychle se pohybujících lidí taky není nic, co by plánovačům sítě nepřidalo nějakou tu vrásku.

K tomu je potřeba vzít v úvahu jízdní řády. V pracovním týdnu jsou tunely k dispozici pouze dvě a půl hodiny v noci. Kdo měl doma v poslední době nějaké řemeslníky, dovede si představit, jak málo práce za uvedený čas odvedou.

Operátoři poměrně dlouho vyjednávali s dopravním podnikem, aby jim vůbec umožnil do tunelů něco instalovat (a nechtěl majlant za pronájem). Nakonec se dal dohromady T-Mobile s O2, Cetinem a Vodafonem. Společně podepsali smlouvu s dopravním podnikem a od května začali pokrývat. Signál je dostupný zákazníkům všech operátorů, a to včetně těch virtuálních.

Každý den se v tunelech pohybuje 70 techniků, i tak jim pokrytí tunelů mezi dvěma stanicemi zabere až dva měsíce a jejich zaměstnavatele stojí až 10 milionů. Pilotní úsek Muzeum-Roztyly (8) stanic by měla být hotová začátkem listopadu. Kompletní pokrytí všech stanic a tunelů mezi nimi se plánuje do konce roku 2021 a bude stát půl miliardy korun.

Reklama