Operátoři se chystají pokrýt tunely metra A

Reklama

Mobilní operátoři plánují společnými silami napravit tristní situaci se signálem ve stanicích a hlavně tunelech pražského metra. Začnou na trase A, a to včetně nově budovaných zastávek. Trochu si ale stěžují na přístup dopravního podniku.

V současné době jsou v pražském metru pokryty jen stanice, a to ještě pouze sítí 2G. O rychlém mobilním internetu nebo třeba aktuálně budovaném LTE si mohou nechat cestující jen zdát a navíc se musí smířit s nepříjemným faktem vypadávání hovorů v nepokrytých tunelech. To by se mělo brzy změnit.

Všichni tři síťoví operátoři, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, plánují společnými silami pokrýt celé metro, tedy nejen stanice, ale i tunely, a to blíže neupřesněnou modernější (tedy rychlejší) technologií. Podobně jako je tomu v metru doposud, bude i při novém pokrývání využito sdílení sítí, takže v těsných prostorech metra nebude nutné instalovat třikrát stejné síťové prvky.

Pokrytí jedné stanice metra včetně přilehlých tunelů vyjde podle operátorů přibližně na 10 milionů korun, celkem je ve hře 56 stanic, takže celkové náklady přesáhnou půl miliardy korun. Operátoři ale vydali společnou tiskovou zprávu, ve které si stěžují na nevstřícný přístup dopravního podniku.

Ten se vzápětí ohradil a upřesnil, v čem vězí jádro sporu. Operátoři platí dopravnímu podniku nájem za využití prostoru, v němž mají umístěné vysílače. Tento nájem by samozřejmě museli platit i za umístění antén (spíše tedy vyzařovacích kabelů) v tunelech metra. Dopravní podnik jim nabídl cenu, kterou obvykle nabízí za podobné pronájmy například telekomunikačním společnostem využívajícím tunely metra pro vedené svých kabelů.

Operátorům se to nelíbí, domnívají se, že pokrytí metra signálem je službou pro zákazníky dopravního podniku, který by se měl tím pádem na provozu sítě podílet a dát operátorům slevu na nájmu. Dopravní podnik argumentuje, že nemůže připustit, aby se o tuto slevu zvýšil zisk soukromých subjektů a navíc se tím brání před rizikem podobných žadatelů o slevu v budoucnu.

Obě strany i nadále jednají a snaží se najít kompromis dříve, než budou uvedeny do provozu nové stanice, které se právě nyní na trase A budují. Je nasnadě, že pokrývání za provozu je složitější a nejspíš i dražší. Jestli se to povede a trasa A bude pilotně pokryta, to ukáže čas.

Reklama