Operátoři se dohodli o NFC: vznikne Czech Wallet

Reklama

V rámci akce NFC Forum 2012 se operátoři sdružení do Asociace provozovatelů mobilních sítí dohodli na společném postupu ve věci NFC plateb. Do budoucna vznikne tzv. Czech Wallet, jednotná mobilní peněženka, která se bude tvářit stejně vůči uživatelům, bankám i obchodníkům. To by mělo prospět rychlejšímu rozvoji NFC plateb v Česku.

Nejprve se podíváme na oficiální vyjádření APMS (Asociace provozovatelů mobilních sítí):

Všichni čeští operátoři budou používat tzv. SIM řešení, které uchovává veškeré informace o aplikacích (např. platební karty, věrnostní a transportní karty) na SIM kartě. Přístup k technologickému řešení NFC s použitím SIM je potvrzen chystaným podepsáním příslušného memoranda všech tří tuzemských mobilních operátorů v rámci mezinárodní organizace GSMA.

Zároveň také vznikne společné technické a procesní rozhraní umožňující snazší správu aplikací/produktů třetích stran na SIM kartě. Výsledkem tohoto přístupu by mělo být zcela unifikované technické rozhraní ve vztahu ke třetím stranám, tedy zejména bankám a obchodníkům.

V neposlední řadě bude rozpracována koncepce společného technického a grafického prostředí NFC aplikace pod pracovním názvem „Czech Wallet“. Koncept aplikace Czech Wallet přinese zákazníkům standardizaci a zjednodušení z pohledu grafického a funkčního rozhraní. Pro banky bude toto řešení znamenat jednotný a transparentní přístup ke správě všech svých aplikací, minimalizaci nutných investic do vlastních řešení a především přístup k celému tržnímu potenciálu bez omezení.

Komentář Mobinfo.cz

Co výše uvedené prohlášení ve skutečnosti znamená, pokud ho přeložíme do obecné češtiny? Konečně přestanou vznikat různá samostatná NFC řešení, kdy jedna banka ve spolupráci s jedním operátorem bude NFC dělat tak, druhá banka s druhým operátorem jinak, a uživatelé a obchodníci se z toho zblázní.

Všichni operátoři budou do budoucna postupovat stejně, tedy budou používat stejnou technologii. Z toho vyplývá, že všechny banky se budou moci tomuto řešení dopředu přizpůsobit, nabídnout svým zákazníkům něco jako „NFC platební kartu“, u které budou mít všichni jistotu, že bude fungovat bez ohledu na to, jakého operátora zákazník používá.

Jednotné řešení přivítají i obchodníci. Ve spolupráci s bankami jim stačí akceptovat jeden typ NFC plateb, který opět bude fungovat bez ohledu na to, u jaké banky má platící zákazník účet a u jakého operátora SIM kartu. Velice pravděpodobně dostane obchodník od „své banky“ platební terminál přijímající všechny platební karty a NFC platby.

Zákazníkům by to mohlo být v podstatě jedno, přesto je jednotné prostředí Czech Wallet určitě potěší. Nejen že budou moci volně přecházet mezi bankami, telefony i operátory, ale ještě se snadno domluví – každý prodavač bude (snad) vědět, co je to Czech Wallet, každý obchod přijímající NFC platby bude (snad) mít na dveřích stejnou Czech Wallet nálepku.

Reklama