Operátoři sklízejí kritiku za špatné sítě, na vině jsou ale telefony

Reklama

Analytická společnost Strand poukázala na zajímavý fenomén. Majitelé smartphonů si stále častěji stěžují na problémy se signálem, operátoři přitom své sítě pořád vylepšují. Ukazuje se, že chyba je v telefonech. Výrobci je uvádějí na trh plné chyb a bez řádného testování.

Dánský výzkum ukázal, že 16 % majitelů smartphonů má doma aspoň jednou týdně problém se záhadným výpadkem signálu. To znamená, že se najednou mobil odpojí ze sítě a po nějaké době se zase svévolně připojí, nebo z ničeho nic bezdůvodně poklesne úroveň signálu. Majitelé telefonů bez operačního systému takový problém hlásí jen v 8 %.

Ještě horší je situace mimo bezpečné zdi domovů. Venku hlásí problémy s nevysvětlitelnými výpadky signálu 27 % majitelů smartphonů, ale pouze 7 % majitelů bez systému. To je samozřejmě podezřelé. Nějaké výpadky lze připsat aktuálním úpravám v síti operátora, dočasnými výpadky vysílačů apod., to by ale nevysvětlilo tak velký rozdíl mezi smartphony a běžnými telefony.

Strand Consult poukazuje na to, že i když za problémy uživatelé většinou viní mobilní operátory, ti jsou v tom naprosto nevinně. Mohou za to výrobci telefonů, kteří v zuřivém konkurenčním boji chrlí jeden mobil za druhým, aniž by je předem důkladně otestovali a vychytali veškeré chyby.

Jako příklad se uvádí iPhone 5, jehož podpora LTE v době uvedení nefungovala, takže výrobce musel vydat opravu firmwaru, aby tuto chybu napravil. Podobně je tomu samozřejmě i u jiných mobilů a jiných výrobců, jen si vzpomeňte, kolikrát jste instalovali nový service pack do své Nokie nebo upgrade Androidu.

A co s tím? Nejspíš bohužel nic. Operátoři s tím rozhodně nic nezmůžou, jejich síť je (alespoň v tomhle smyslu) v pořádku. Uživatelé taky nemají šanci věci změnit, leda by se rozhodli kupovat stabilní telefony bez systému. Míč je na straně výrobců, ti si ale jen málokdy mohou dovolit investovat dostatek času na testování. Budeme si muset zvyknout, stejně jako jsme si zvykli na to, že počítač má občas problémy.

Reklama