Operátoři vydražili zbytek frekvencí pro LTE

Reklama

ČTÚ provedl další aukci frekvencí pro LTE. Celkem bylo k dostání sedm frekvenčních bloků, které se nepodařilo vydražit v předchozích kolech. Rozebrali si je samozřejmě tři velcí operátoři.

T-Mobile vydražil jeden aukční blok o velikosti 2×10 MHz a jeden aukční blok o velikosti 25 MHz v pásmu 2 600 MHz. Za to zaplatí 729,9 milionu korun. O2 vydražilo dva aukční bloky o velikosti 2×2,9 MHz a jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz v pásmu 1 800 MHz. K tomu navíc jeden aukční blok o velikosti 25 MHz v pásmu 2 600 MHz. Za to zaplatí do státní pokladny 1,472 miliardy korun. Vodafone vydražil jeden aukční blok o velikosti 2×5 MHz v pásmu 1 800 MHz. To o bude stát 442 milionů korun.

ČTÚ ve své zprávě vyzývá operátory, aby využili nové frekvence pro dokrytí nejvíce vytížených míst, aby už nemuseli uměle omezovat datové potřeby uživatelů. Poukazuje přitom na statistiku, podle které průměrná česká SIM karta stáhne měsíčně asi 598 MB dat (platí jen pro SIM karty, které mají aktivní datové přenosy), zatímco ve Finsku jsou průměrné datové přenosy desetkrát vyšší.

K vlastnímu přidělení nových frekvencí dojde v druhé polovině roku, operátoři totiž musí nejprve zaplatit výše uvedené částky. Celkově přiteče do státního rozpočtu 2,643 miliardy korun.

Reklama