Váháte, jaký mobil si vybrat, když všechny umí totéž a vypadají stejně? Od června se můžete řídit ukazatelem zvaným Eco Rating, který ukáže vliv daného mobilu na životní prostředí.
A nejde přitom o ezoterické blábolení o vzájemném vlivu 5G „záření“ a práškování z amerických letadel, ale o seriózní metodiku založenou na 19 kritériích rozdělených do pěti kategorií:
- Odolnost a životnost – Robustnost zařízení, životnost baterie a záruční doba zařízení a jeho součástí.
- Opravitelnost – Vyjadřuje, jak snadno lze zařízení opravit, včetně návrhu mobilního telefonu a podpůrných činností, které by mohly prodloužit životnost výrobku zlepšením možností jeho oprav, opětovného použití a vylepšení. Vyšší hodnocení ukazuje, jak jsou tato kritéria podporována.
- Recyklovatelnost – Jak dobře lze komponenty zařízení demontovat a znovu využít, poskytnuté informace, které to umožňují, a jak dobře lze recyklovat materiály.
- Šetrnost ke klimatu – Emise skleníkových plynů zařízení během celého jeho životního cyklu. Čím lepší je zde výsledek, tím menší je dopad na klima.
- Efektivnost využití zdrojů – Vyhodnocuje vliv množství omezených surovin nutného pro výrobu zařízení (např. zlata pro výrobu elektronických součástek) na vyčerpání zdrojů; čím vyšší hodnocení, tím menší je dopad na dostupnost materiálů.
Výsledkem je souhrnné číslo od nuly do stovky, které vyjadřuje, jak moc je daný přístroj po celou dobu svého životního cyklu ekologický. Tedy jak moc ničí životní prostředí jeho výroba, provoz a následná likvidace. Tento ukazatel, včetně rozpadu do jednotlivých kategorií, již brzy najdeme na webech operátorů.
Do iniciativy Eco Rating se zapojila řada velkých operátorských skupin (Deutsche Telekom, Orange, Telefónica (provozuje značky O2 a Movistar), Telia Company a Vodafone) i mobilních výrobců (Bullitt Group – Home of CAT and Motorola rugged phones, Doro, HMD Global – Home of Nokia Phones, Huawei, MobiWire, Motorola / Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL / Alcatel, Xiaomi a ZTE).