Operátoři zdraží nebo zlevní. Podle změny DPH

Reklama

Od ledna dojde možná ke změně DPH. Zákonodárci si sice příslušné právní normy přehazují tam a zpět, premiér se dokonce omlouvá za nejasnost podmínek, k nějaké změně ale pravděpodobně dojde. To se možná projeví i v cenách za volání. Podívejte se, jak se operátoři připravují.

Na telekomunikační služby se dnes vztahuje DPH ve výši 20 %. Pokud za některý paušál platíte (pro jednoduchost) 120 Kč měsíčně, operátor z toho 20 Kč odvede státu jako daň z přidané hodnoty a zbylých 100 Kč uloží do své pokladny (a platí z toho zaměstnance, síť apod.).

Pokud se stát rozhodne, že se DPH změní na 21 %, může operátor buď rozdíl dotovat ze svého (a vydělat 99 Kč místo 100), nebo zvýšit cenu pro koncového zákazníka na 121 Kč. Podobně pokud dojde ke snížení DPH na 17,5 % (to je druhá varianta, která přichází vážně v úvahu), může operátor buď rozdíl strčit do vlastní kapsy, nebo snížit ceny.

Blesk mobil rozeslal svým zákazníkům textovou zprávu ve znění: „Držíme slovo a garantujeme Vám, že všechny ceny, včetně volání za 2,50 Kč a SMS za 1,50 Kč (s DPH) zůstanou zachovány i po změně DPH od 1.1.2013. BLESKmobil“. Nejmladší operátor tedy nic měnit nebude, ať už se poslanci usnesou jakkoliv.

O2 promítne změnu DPH do svých koncových cen. Na webu (zde) uvádí, že ceny některých tarifů mohou být mírně změněny, aby cena vypadala lépe (např. pokud by po změně DPH vyšla koncová cena 123,14 Kč, tak ji operátor vhodně zaokrouhlí). Pro obě možné varianty vypracovalo O2 vlastní ceník, pokud se vám navrhovaná změna nelíbí, můžete službu bez jakékoliv sankce vypovědět.

Majitelům předplacených karet O2 navýší kredit o rozdíl v DPH, o stejnou částku jim ale zvýší ceny, takže získají stejné množství služeb.

T-Mobile zatím o svých plánech ohledně změny DPH mlčí, na webu najdete jen stručnou informační stránku očekávající finální rozhodnutí.

Vodafone zvolil stejný přístup jako O2. Na svých stránkách zveřejnil dvě varianty ceníků pro různé výše DPH. Podobně jako O2, i Vodafone může lehce zaokrouhlit ceny některých tarifů tak, aby výsledek s novou DPH vypadal opticky dobře. Pokud s navrženou změnou nebudete souhlasit, můžete do 15 dní bez jakýchkoliv sankcí službu vypovědět. (To ale platí jen pro změnu základní ceny bez DPH, nikoli pro změny způsobené pouze novou sazbou DPH).

Reklama