Oppo plánuje mobily bez baterií napájené z vysílačů

Reklama

Výrobce Oppo rozvíjí myšlenku bezdrátového přenosu energie do telefonů a jiných zařízení. Během 3-5 let se dočkáme produktů, které by toto nabíjení měly využívat.

Výzkumný ústav společnosti Oppo zveřejnil novou studii o technologii Zero-Power Communication. Ve studii se řeší napájení bezdrátovými signály, což povede v eliminaci baterií v přístrojích. Jako první přijdou na řadu drobná elektronická zařízení internetu věcí, ta se budou napájet přímo ze signálů Bluetooth, Wi-Fi a mobilních sítí.

Oppo dále rozebírá, že mobilní telekomunikační technologie urazily velkou cestu od první ke čtvrté generaci mobilních sítí a širokopásmovému datovému připojení, ovšem elektronika „trpí“ právě na výdrž baterií. Zvyšuje to nejen náklady a zkracuje životnost produktů, samozřejmě to vadí životní prostředí. Technologie Zero-Power Communication přináší radiofrekvenční energii z okolního prostředí, takže výsledná zařízení bez baterií budou levnější a kompatnější. Kromě průmyslového nasazení to oceníme v nositelných zařízeních, zařízeních chytré domácností a jiných aplikacích. Zdrojem signálu mohou být zdroje, jako jsou televizní a rozhlasové věže, základnové stanice mobilních sítí a přístupové body Wi-Fi sítí. Po získání energie ze stávajících rádiových vln může zařízení modulovat okolní rádiové signály svými vlastními informacemi a vysílat tyto signály směrem ven, v procesu známém jako zpětná komunikace. Při navrhování sítí s technologií Zero-Power Communication je třeba kromě nelicencovaných a licencovaných pásem zohlednit i koexistenci systémů Zero-Power Communications a stávajících systémů 4G/5G. Systémy s technologií Zero-Power Communication mohou být konstruované s využitím celulárních komunikačních sítí.

Reklama