Osmi palcům patří budoucnost

Reklama

Výzkumníci tvrdí, že v nejbližší době čeká nebývalý rozmach tablety s osmipalcovými displeji. Taková úhlopříčka je už dostatečná na pohodlné čtení textu či sledování videí, přitom je tablet dokonale přenosný a ani nemusí tolik stát.

Výrobci tabletů se dostali do podobné situace jako výrobci mobilních telefonů. Poměrně rychle dospěli k nějaké takřka ideální velikosti displeje, a teď se nemají jak odlišit od konkurence. V případě mobilů všichni laborují někde kolem pěti palců – tu a tam někdo přidá pár milimetrů na výšku (iPhone), tu a tam někdo změní displej proporčně do všech stran, někdo přidá pár zlomků palce navíc, jiný zase něco málo ubere.

U tabletů se zase bojuje okolo dvou demarkačních linií – sedmi palců a deseti palců. Ta horní je nejspíš bezpečná a může na ni zaútočit nanejvýš příliš vysoká cena a nepříjemná hmotnost a rozměry pro přenášení. U spodní je tomu ale přesně naopak. Cena je sice nízká a tablet skvěle přenosný, na druhou stranu ale do sedmi palců nenacpete dostatečně vysoké rozlišení a co víc, útočí na vás mobily.

Právě tzv. tabletofony nebo taky phablety poslední dobou zvyšují úhlopříčky jako o život. Mezi nově představenými telefony už není úplnou výjimkou displej s šestipalcovou úhlopříčkou, občas se objeví i něco přibližující se sedmi. Výrobci takových přístrojů se snaží přesvědčit uživatele, že si nemusí kupovat tablet a mobil, stačí jim jen jedno zařízení za jednu cenu.

Právě z těchto důvodů lze předpokládat, že se tablety posunou o kousek výš. Analytici několika agentur odhadují, že v příštím roce nasadí výrobci tabletů do boje osmipalcová zařízení. Ta si zachovají příjemně nízkou cenu, dostatečně se odliší od velkých telefonů, umožní použít dostatečně velké rozlišení a vůbec mají na své straně všechny výhody.

Reklama