Pět vlastností Windows Phone, které si zamilujete

Reklama

Minule vydali článek o nepříjemných vlastnostech Windows Phone, v rámci vyváženosti proto dnes upozorníme na některá pozitiva a sociální jistoty. Pro jistotu připomínáme, že pro každého může být důležité něco jiného, berte proto prosím uvedené dobré vlastnosti s rezervou.

Dobré odladění systému

První dojem z Windows Phone je většinou nezvyklá rychlost celého systému. Na rozdíl od Googlu, Microsoft svůj systém neuvolnil k volnému použití. Dobře si hlídá, aby výrobce použil hardware splňující určitá kritéria.

Zatímco Android tak můžete nainstalovat třeba na zahradní sekačku, pro Windows Phone musíte hardware trochu vyladit. Navíc Windows Phone není open source, výrobci si ho tedy nemohou upravovat podle svých potřeb. Na jednu stranu je to jisté omezení, na druhou stranu se nestane, že by každé zařízení mělo trochu jiný systém.

Výsledkem je extrémně stabilní telefon svižně reagující na jakékoliv vaše pokyny. Jeho chod je plynulý, nikde se nic nezadrhává.

Přesto, že jsem v minulém článku kritizoval přílišnou velikost dlaždic, kterých se kvůli tomu vejde na displej velmi omezené množství, musím je na druhou stranu pochválit. Na rozdíl od programů pro Android vypadá ve Windows Phone všechno velmi jednotně. Jakmile si zvyknete na dlaždicové ovládání, určitě tu jednotnost oceníte.

Propojení se stolním počítačem

Toto byla silná stránka telefonů s Windows už odnepaměti (pamatuji se, jak jsem byl nadšený z dokonalé provázanosti Motoroly MPx 200 s Windows XP). Dnes už nás rozhodně nezaskočí skvělá synchronizace kontaktů, to zvládají i nejlevnější telefony bez systému.

Co ale stojí za zmínku je přítomnost kancelářských aplikací Office. Zatímco mnoho telefonů má nějakou freeware napodobeninu Office, např. OpenOffice, případně jen prohlížeč vytvořených souborů, ve Windows Phone najdete plnohodnotné programy.

Kromě prohlížení, editace nebo vytváření nových dokumentů dokáží spolupracovat s cloudovou službou SkyDrive, serverem SharePoint nebo webovou verzí Office365.

Internet a cloud

Když už je řeč o webu. Velkou výhodou Windows Phone je také plnohodnotný Internet Explorer. Drobnou nepříjemností je přednastavené vyhledávání prostřednictvím poněkud nerozšířeného vyhledávače Bing. Faktem ale je, že i přes vzestup různých alternativních prohlížečů typu Chrome nebo Firefox stále nezanedbatelné procento lidí používá Internet Explorer a tvůrci webu pro něj tedy své stránky často optimalizují.

Druhou příjemnou věcí je dokonalá integrace s cloudovým úložištěm SkyDrive. Stačí na začátku vše správně nastavit a následně si užívat třeba toho, že budete mít vyfocené fotky okamžitě k dispozici na počítači. V tom má Windows Phone nespornou výhodu, uvidíme, zda Google dokáže podobně využít svého Google Drive.

Mapy a navigace

Velmi silnou stránkou Windows Phone jsou mapové podklady dodané Nokií. Lidé s Windows Phone v kapse se mohou jen z plna hrdla smát majitelům iPhonů s jejich mapami plnými chyb. Mohou se smát dokonce lidem s Androidem, kteří se pro každé kouknutí do map v řadě případů musí připojovat k internetu.

Pokud je váš telefon kromě Windows Phone ještě navíc Nokia Lumia, získáte kromě skvělých offline map navíc ještě velmi solidní navigační software. V tomto směru se spojení Microsoftu s Nokií alespoň jedné straně více než vyplatilo.

Marketplace bez rizika

Drobnou třešničkou na závěr je skvělá funkce v aplikačním obchodě MarketPlace. Pokud se vám nějaká aplikace líbí, ale nejste si jistí, zda vás bude skutečně bavit, můžete ji bez rizika vyzkoušet.

U řady aplikací totiž najdete kromě tlačítka „koupit“ také tlačítko „vyzkoušet“. Pokud vývojář zveřejnil bezplatnou zkušební verzi (a většina to dělá), můžete si ji stáhnout a po nějakou dobu bez rizika testovat. V záplavě tisíců aplikací podobných si jako vejce vejci je taková možnost často k nezaplacení.

Reklama