Sepsali jsme pro vás pět důvodů, na které si uživatelé po přechodu na Windows Phone nejčastěji stěžují. Co myslíte, vadilo by i vám, že váš telefon nemá stavovou lištu, neustále na něm něco bliká nebo má až příliš velké ikony na displeji?
Zapomeňte na lištu
Z mnoha telefonů jsme si zvykli na stahovací lištu. Znáte to, jednoduše položíte prst někam mezi stav signálu a stav baterie, posunete ho dolů a okamžitě vidíte všechno důležité. Taky můžete jedním kliknutím vypnout mobilní data, vyhledat Wi-Fi síť a provádět s telefonem další a další často používané věci.
Se stahovací lištou se setkáte v iOS, Androidu, dokonce i stařičkém Symbianu. U Windows Phone se ale na ni jaksi pozapomnělo, pro většinu zmíněných věcí se budete zanořit muset hluboko do nabídek telefonu nebo instalovat nějakou doplňkovou aplikaci.
Je nepříjemné, že stav signálu Wi-Fi sítě lze zobrazit pouze klepnutím do horní části displeje, proč jej nevidím stále? Proč se při zapnutém úsporném režimu baterie zobrazuje přes ukazatel stavu nabití nějaké srdíčko, takže nemohu snadno zjistit aktuální stav nabití?
Jako v lunaparku
Když jsem se před mnoha lety studijně věnoval informatice, učili nás při návrhu uživatelského prostředí, že počítač má blikat nebo jinak na sebe upozorňovat jen v případě, že vyžaduje zásah uživatele. Od těch dob se pravděpodobně mnohé změnilo, protože při prvním pohledu na Windows Phone se neubráníte vzpomínkám na vídeňský Prater nebo pražskou Matějskou.
Všechno neustále bliká a mění se. Taková dlaždice Lidé letěla mimo zorné pole po několika hodinách používání. Každý pohled na telefon mě stresoval – co to bliká, mám novou zprávu? Chatuje se mnou někdo na Facebooku? Proč se tam zobrazuje fotka právě tohoto člověka?
Opět je zajímavé, že Windows Phone jde proti zvyklostem všech ostatních systémů. Jistě, mnohé mají decentně animované ikony, na to si ale zvyknete. Další zobrazují informace ve widgetech, upozorňují na počet nepřečtených zpráv a podobně. Ale u žádného to nedosáhlo takového stupně flašinetářského blikání.
Málo místa na displeji
V tomto směru Microsoft své snažení značně přehnal. Samozřejmě nikdo nechce malé textové nabídky, na něž musíte pečlivě mířit ostrým hrotem ovládacího pera. Přizpůsobení ovládání relativně velkým lidským prstům, ale aby se mi na displej vešlo pouhých osm ikon?
Máte tak na výběr – osm ikon na hlavní displej, další řekněme čtyři snadno dosažitelné lehkým posunutím displeje, a zbytek aplikací beznadějně ukryt buď v nabídce telefonu, nebo po dlouhém posouvání.
Kolik funkcí na telefonu používáte? Volání, kalendář (ten zabere dokonce dvě místa), Facebook, internet, budík, kalkulačku, hudební přehrávač… A konec, víc místa na displeji není. Této chyby si je dobře vědom i Microsoft, nová Windows už budou mít více velikostí dlaždic.
Četli jste náš nejčtenější článek o Windows Phone? 20 pravdivých důvodů, proč mít Windows Phone!
Málo funkcí ve standardu
Při prvním setkání s Windows Phone mě překvapilo, kolik funkcí si musím do telefonu doinstalovat. Samozřejmě to není problém, počet aplikací v Marketplace už je takový, že potřeby běžných uživatelů bez problémů uspokojí. Jen to zezačátku trochu obtěžuje.
O čem je řeč? Potřebujete stopky, minutku na vaření? Musíte stáhnout a doinstalovat (zlatý iPhone). Rádi si hrajete s QR kódy? Hledejte pořádnou čtečku. Nevyhovuje vám Bing prorostlý celým systémem? Musíte si stáhnout například vyhledávací aplikaci od Googlu.
Prolezlost sociálními sítěmi
Uživatelé mnohých systémů jsou na to už nějakou dobu zvyklí, pokud ale přejdete na Windows Phone z nějakého staršího telefonu nebo dokonce mobilu bez operačního systému, nejspíš vás to zaskočí. Při nastavování svého telefonu můžete zadat přihlašovací údaje do všemožných sociálních sítí.
Základem je Windows Live ID, které vám umožní nákup v Marketplace, dále je na výběr Twitter, Facebook, LinkedIn, e-mail u různých poskytovatelů… Systém stáhne kontakty ze všech těchto sítí a smíchá vám je v adresáři.
Stejně tak zjistí, co máte v které sociální síti naplánováno za události a ukáže vám je v kalendáři telefonu. Co je na tom špatného? Tak předně to, že může docházet k duplicitám. Například někoho máte na Facebooku pod jiným jménem než v seznamu kontaktů v e-mailu, telefon je pravděpodobně zobrazí jako dva rozdílné kontakty.
Navíc máte najednou v adresáři mnohem více lidí, než na kolik jste pravděpodobně zvyklí, řadě z nich nemůžete zavolat, protože na sociální síti nemají uvedeno číslo, u některých najednou získáte soukromé číslo. Chce to aspoň ze začátku hodně obezřetnosti.