Philips Savyy: ten se uměl usmívat! [retro]

Reklama

Už v roce 1999 se telefony naučily posílat grafické smajlíky. Revoluční krůček v komunikaci proběhl v podání barevného Savvyho. Mobil z předplacené sady EuroTelu mohl fungovat třeba na baterie.

Rok 1999 byl v mobilní komunikaci vysmátý. Alespoň v podání novinky Philips Savvy, mobilu s rozverným designem a hlavně funkcí posílání grafických smajlíků. Tehdejší operátor EuroTel připravil předplacenou sadu Go Star, v níž se nacházel právě Savvy, spolu s mobilem tu byl kupón na 500 Kč. Tehdy šlo o první mobil na světě, který uměl v SMS poslat a přijmout grafický emotikon. Tohoho luxusu si mohli užívat pouze majitelé Savvy a to posíláním mezi sebou, jinak chodily klasické ze znaků. Smajlíky čekaly v podobě ikon a vkládaly se do SMS.

Philips Savvy ve zkratce

  • Rozměry: 128 × 48 × 24 mm, 140 g
  • Černobílý displej, 2 řádky, analogové hodiny
  • Posílání grafických smajlíků
  • Barevná konstrukce
  • Baterie: 700 mAh NiMH nebo AAA baterie
  • Cena: 6 995 Kč v sadě EuroTel Go Star (rok 1999)

Telefon byl přímým konkurentem Siemensu C25, ten byl o něco levnější a hlavně menší. Plastová konstrukce zaujala hlavně svojí žlutou barvou a tak bylo na dálku vidět, že máte Savvyho. Vyráběly se i usedlejší barvy, jako černá, modrá, červená, ty ale u nás k vidění nebyly. Výrobce k němu přibaloval i pouzdro, samozřejmě tu trčela anténa. Mobil se ovládal na gumové klávesnici s měkkými tlačítky, pro pohyb v českém menu sloužila směrová klávesa.

Tehdejší mobily uměly hlavně telefonovat a posílat SMS. Pro telefonování tu byla podpora dvou pásem, hovořit se dalo až 2 hodiny. Malý dvouřádkový displej dostal i nějaké drobné informační ikony, docela zajímavé byly analogové diody. Základní funkce doplnil budík, stopky, kalkulačka. Zadní kryt schovával 700 mAh NiMH baterii. Procházení prostředí bylo na dnešní poměry utrpením, m,alý displej a jen několik znaků na řádek nezařídilo velký komfort. Do toho se pletly animace a tak bylo lepší je vypnout. Na posílání grafických smajlíků se hodně uživatelů nachytalo, přičemž cenovka Savvyho byla nasazena schválně výš než modely, které toto neuměly. V tehdejší době se dalo sáhnout po levnější Nokii 3110 nebo právě Siemensu C25. Savvy se dočkal ještě následovníka v modelu Vogue, dalšího levného plastového a barevného mobilu.

Reklama