Plán ČTÚ 2015: posvítit si na spolupráci operátorů

Reklama

Český telekomunikační úřad zveřejnil plán své činnosti na rok 2014. Pro nás je nejzajímavější, že si chce posvítit na dohodu O2 a T-Mobilu ve věcí sdílení sítí. Také se chce zaměřit na utlačování virtuálů ze strany velkých operátorů.

Spolupráci O2 a T-Mobile ohledně výstavby a provozování sítí zkoumá ČTÚ už nyní, nejspíš na podnět Vodafonu, který si stěžuje, kde může. Kromě toho se chce ČTÚ zaměřit také na mobilní internet. Uvědomuje si totiž, že význam této služby roste, a měl by prostřednictvím tzv. relevantních trhů zkoumat, jestli nedochází ke zneužití monopolního postavení.

Když už mluvíme o monopolním postavení. Operátoři svou účastí v aukci frekvencí získali kromě kusu pásma také povinnost pronajímat svou síť virtuálům. ČTÚ chce nyní zkoumat, zda jsou tyto nabídky ukotveny v realitě a případně operátory donutit, aby zlevnili.

Jednou aukcí to ale nekončí, ČTÚ hodlá sledovat férovost velkoobchodních nabídek i v aukci dalších frekvencí. Kromě toho chce prostřednictvím poslanců tlačit na zatraktivnění využívání pásem určených k poskytování mobilního internetu, například snížením poplatků.

Reklama