Plány T-Mobile pro 2016: LTE, SIGFOX, LTE

Reklama

T-Mobile seznámil novináře se svými plány pro rok 2016. Chce pokračovat v mohutných investicích do sítě, dokončit pokrývání signálem LTE a rozjet konečně IoT síť SIGFOX.

Na tradičním novoročním obědě s novináři T-Mobile zrekapituloval rok 2015 a představil své plány pro rok 2016.

V uplynulém roce především výrazně zvýšil pokrytí signálem LTE. Z celkem 2 300 vysílačů LTE bylo zhruba 2 000 vybudováno právě v uplynulém roce. Do konce roku 2016 by měla přibýt pěkná řádka dalších, takže by se pokrytí mělo velmi přiblížit sto procent území. S tím samozřejmě souvisí postupná obnova starších sítí, které jsou při této příležitosti převáděny na technologii Single RAN – jednotný síťový prvek pro LTE, 3G i 2G. Celkově chce operátor do budování a obnovy sítě investovat zhruba čtyři miliardy.

Starší sítě to ovšem mají spočítané. Zhruba v roce 2018 T-Mobile nejspíš začne pomalu vypínat některé vysílače sítě třetí generace. Většina zákazníků už tou dobou bude používat LTE telefony, takže se jich to příliš nedotkne, ti další budou mít ještě pár let na přechod. V každém případě nebude nutné mít takovou kapacitu 3G sítě. Ještě starší sítě druhé generace čeká vypínání s přibližně dvou až tříletým odstupem.

Spolu s rozvojem sítě LTE investoval T-Mobile do nových technologií, často jako jediný v republice. Například začal postupně budovat rychlejší LTE Advanced, rozjel volání přes LTE pomocí technologie VoLTE a nabídl i volání přes Wi-Fi – VoWi-Fi.

Výrazně se mu zvýšil datový provoz zejména v síti LTE, ostatní sítě spíše stagnují. Celkový datový provoz vzrostl mezi lety 2014 a 2015 o 77 %. Podle zákulisních informací přibližně polovinu datového provozu tvoří provoz generovaný Pevným internetem.

Když už jsme u těch sítí, v průběhu roku 2016 by měla být celá republika pokryta sítí SIGFOX, která umožňuje finančně a energeticky nenáročnou komunikaci mezi stroji, například dálkový odečet vodoměrů. Na rozdíl od klasické mobilní sítě nepotřebuje SIGFOX hned kompletní pokrytí. Například pokud chcete spolupracovat s Pražskou plynárenskou, aby mohla svým zákazníkům montovat plynoměry s dálkovým odečtem, úplně stačí, když signálem pokryjete Prahu. Lze tedy očekávat, že v průběhu roku se postupně začnou objevovat první zajímavé aplikace.

T-Mobile v roce 2015 úspěšně integroval T-Systems a GTS, a to včetně služeb a zaměstnanců. Začal se profilovat jako silný hráč v oblasti datových center, což bylo v čistě mobilní době takřka nemyslitelné. Mezi největší zákazníky (měřeno podle útraty u operátora) patřili v roce 2015 Arcibiskupství Olomoucké (poskytující mobilní služby celé řimskokatolické církvi v Česku), Česká pošta, Česká spořitelna, Česká televize, DSV A/S, E.ON, Hlavní město Praha, RWE, Škoda Auto, Tesco.

A několik čísel závěrem: 3 400 zaměstnanců, 6 milionů zákazníků (3,6 milionu s tarifem, 2,4 milionu s předplacenkou), 47 značkových prodejen a 6 600 vysílačů.

Reklama