Po roce pokryl Vodafone 50 % populace signálem 5G

Reklama

Vodafone začal budovat svou 5G síť 1. října 2020. V březnu vypnul 3G, využil volné frekvence, a v listopadu 2021 hlásí překročení 50% milníku.

Aktuálně už je v dosahu sítě 5G přes 50 % obyvatel České republiky. Nejde přitom jen o velká města typu Praha, Brno nebo Ostrava. K už dříve pokrytým obcím, jako je třeba Aš nebo Český Těšín, nově přibyl například Prostějov, dále třeba Domažlice, Břeclav nebo Karviná. Kromě toho už Vodafone nabízí 5G služby také téměř ve všech stanicích a přilehlých tunelech pražského metra. Alespoň částečně je tak dnes signálem 5G od Vodafonu pokryto 252 měst a stovky menších obcí.

Výhodou sítí 5G je nejen vysoká rychlost připojení, ale především téměř nulová prodleva (odezva je v řádu jednotek milisekund) a stabilní kvalita, kterou garantuje násobně větší kapacita sítě, než bylo dosud běžné. To je důležité například pro průmysl, kde 5G umožní přenos dat klidně z miliardy průmyslových senzorů, umožní automatizovat manuální procesy, stříhat šňůry a propojovat inteligentní továrny. V budoucnu technologie 5G také dokáže zvýšit kvalitu života v chytrých městech, kde může třeba plynule řídit dopravu.

Reklama