Podepsáno: T-Mobile a O2 vybudují LTE síť společně

Reklama

V únoru operátoři O2 a T-Mobile oznámili, že začali vyjednávat o sdílení sítí LTE. 2. května tato jednání završili podpisem příslušných smluv, co nevidět zahájí testování a nejpozději v druhé půlce tohoto roku chtějí rozjet komerční provoz.

Oba operátoři si navíc podobné řešení vyzkoušeli v případě sítě 3G, o jejíž provoz a dobudování se podělili přesně stejným způsobem. Princip je takový, že každou část území pokrývá svými vysílači jen jeden operátor. Stožáry, antény a péči o nich zajišťuje vždy buď T-Mobile nebo Telefónica. Zbytek sítě, tedy zejména veškeré centrální prvky, má ale každý z operátorů vlastní, díky čemuž může nabízet svým zákazníkům trochu jiné služby a rychlosti, než ten druhý.

Když už je řeč o rychlostech, operátoři se dohodli, že pro začátek bude v celé republice dostupná rychlost minimálně 75 Mb/s pro download a 25 Mb/s pro upload; do budoucna se samozřejmě bude navyšovat. V nejbližších týdnech proběhnou první testy, které by samozřejmě vzhledem ke zkušenostem z 3G neměly trvat nijak dlouho. Komerční provoz sdílených LTE sítí by měl být zahájen v průběhu druhého pololetí letošního roku.

O2 vybuduje vysílače ve východní části republiky, T-Mobile se postará o pokrytí západu. Prahu a Brno si pokryjí oba operátoři samostatně, podobně jako tomu bylo u 3G. Ještě jednou opakuji, že sdílení se týká jen vysílačů, veškerá další síťová infrastruktura bude budována jako dosud odděleně. Výsledkem by mělo být výrazně rychlejší pokrývání republiky.

Reklama