Podle čeho vybíráme smartphone? [výzkum Seznam.cz]

Reklama

Seznam.cz provedl mezi svými návštěvníky další výzkum. Tentokrát se týkal způsobu, jakým si vybíráme chytrý telefon neboli smartphone. Ukazuje se, že jsme překvapivě věrní osvědčenému operačnímu systému.

Při prvním nákupu chytrého telefonu se rozhodujeme hlavně podle ceny, nabídky od operátora a jednoduchosti ovládání pořizovaného modelu. Svoji roli také hraje doporučení. S rostoucí zkušeností se začínáme spíše dívat na značku a operační systém. Ten je při premiérovém nákupu důležitý jen pro 9 % zákazníků, přičemž tento podíl postupně roste. Při pořizování třetího smartphonu je druh platformy klíčový už pro celou čtvrtinu dotázaných.

S rostoucími zkušenostmi na poli smartphonů nás méně zajímá cena, jsme zkrátka ochotni investovat do dobrého telefonu více. Stejně tak méně zkoumáme nabídku operátora, protože už umíme najít smartphone i jinde. Do třetice klademe menší důraz na doporučení známých, vyznáme se již dobře sami. Smartphonů už se tolik nebojíme, takže se nedíváme ani na jednoduchost ovládání.

Naopak více spoléháme na vlastní úsudek a zkušenosti. Jsme věrní osvědčené značce i osvědčenému operačnímu systému. Po stejném operačním systému by při příštím nákupu sáhlo 82 % dotázaných. Hlavními důvody jsou: spokojenost (99 %), zvyk (90 %), exkluzivita určitých služeb a aplikací (70 %) a jednoduchá synchronizace (62 %).

Seznam_vyber_chytreho_telefonu

Mezi nejvěrnější uživatele patří majitelé operačních systémů Android a iOS. K Androidu je poutá široký výběr aplikací a otevřený systém, „jablíčkáři“ nedají dopustit na jednoduchost, funkčnost a rychlost systému. Příznivci Windows Phone si pochvalují snadné ovládání a možnosti synchronizace. I přes tuto deklarovanou věrnost už v minulosti změnilo operační systém 52 % majitelů telefonů. Nejčastěji kvůli nespokojenosti (19 %), zastaralému softwaru (19 %), nebo měli jednoduše chuť na změnu (16 %). Svoji roli při výběru hrají také dostupné aplikace. Důraz na ně kladlo 63 % internetově aktivních Čechů. Zajímavostí je, že celkem 16 % všech dotázaných svůj první chytrý telefon získalo darem nebo v práci.

Reklama