Pokračuje rozprodej Nokie – Here přebírají německé automobilky

Reklama

Nokia pokračuje ve výprodeji. Poté, co se zbavila mobilní divize, nyní prodává mapovou divizi Here. Z původního giganta tak zbyl jen výrobce síťových technologií.

Bývalý finský telekomunikační gigant Nokia se opět o podstatný kus zmenšil. Jistě si ještě pamatujete, jak prodal svou divizi Devices & Services americkému softwarovému gigantu Microsoft, který začal vyrábět telefony pod značkou Lumia.

Rozprodej ale i nadále pokračuje. 3. srpna oznámila finská firma uzavření dohody o prodeji mapové divize Here. Ta vyvíjí jednak mapové podklady (mapy Here), jednak navigační software, a je přímým pokračovatelem navigační firmy Navteq. Mapy Here byly nejdříve devizou telefonů s operačním systémem Windows Phone, později je Nokia uvolnila i pro přístroje s Androidem a iOS.

Nokia se dohodla na prodeji své mapové divize. Kupujícím je konsorcium německých automobilek Audi, BMW a Daimler. Ty chtějí nově pořízené mapy využít k vývoji autonomních aut, do kterých hodně šlape Google.

Za mapovou divizi zaplatí 2,8 miliardy eur (asi 80 miliard korun). Nokii tak zbude jen divize vyvíjející a vyrábějící síťové technologie. V tomto oboru bude pravděpodobně spolupracovat s Alcatel-Lucent.

Reklama