Polovinu virtuálů vlastní velcí operátoři, říká ČTÚ [výroční zpráva]

Reklama

ČTÚ zveřejnil výroční zprávu za rok 2015, ve které mimo jiné sleduje, jaký podíl mají jednotliví operátoři, nebo jak se mění průměrná cena skutečně provolané minuty.

Kompletní výroční zprávu najdete přímo na webu ČTÚ. Má plných 144 stran a obsahuje podrobné informace nejen o mobilním trhu, ale také o trhu internetového připojení, poštovních službách a činnosti úřadu. Nás zaujaly tři podkapitoly.

První se týká podílu jednotlivých operátorů podle počtu aktivních SIM karet. Na níže uvedeném grafu vidíte, že trh mají přibližně stejně rozparcelovaný tři velcí operátoři. Podíl největšího T-Mobilu, stejně jako nejmenšího Vodafonu, mírně vzrostl, podíl O2 mírně poklesl. Od roku 2013 se ale začínají silněji uplatňovat virtuální operátoři. Pokud zhruba odhadneme, že je v Česku deset milionů zákazníků, mají virtuálové 681 tisíc SIM karet.

CTU_vz_2015_1

Jenže ouha! Spoustu virtuálních operátorů si jen tak z plezíru založili velcí operátoři. Další sice vznikli nezávisle, pro velký úspěch je ale velcí operátoři brzy koupili. ČTÚ proto přepočítal podíly na trhu podle toho, kdo jednotlivé virtuály vlastní. A hle, najednou se dostáváme na pouhých 311 tisíc skutečně virtuálních zákazníků.

CTU_vz_2015_2

Zajímavý je také rostoucí hlasový provoz v mobilních sítích a víceméně stagnující SMS provoz. Ještě rychleji samozřejmě rostl provoz datový, a to v průměru pro všechny operátory meziročně o 60 %
na 46 PB.

CTU_vz_2015_3

Průměrná cena za provolanou minutu klesla přibližně na 1 Kč/min. Tato hodnota se vypočítává pro všechny zákazníky, tedy například i pro lidi s neomezenými tarify. Pokud člověk platí 500 Kč/měsíc a provolá 5 000 minut, jeho průměrná cena činí 0,10 Kč/min! V této částce jsou navíc zahrnuti jak klienti běžní, tedy fyzické osoby, občané, tak klienti firemní, kteří mají stále ještě výrazné slevy. Při rozlišení těchto dvou skupin vychází průměr 1,30 Kč/min pro občany a 0,88 Kč/min pro firmy.

CTU_vz_2015_4

Reklama