Pozice Windows Phone se do konce roku nezlepší, kralovat bude Android [výzkum]

Reklama

Podle výzkumu agentury ABI stáhnou za rok 2013 nejvíce programů a her uživatelé telefonů s Androidem, s velkým odstupem bude následovat iOS na zařízeních Apple a nejméně aplikací se stáhne pro telefony s Windows Phone. To odpovídá tržním podílům jednotlivých systémů.

Za rok 2013 bude staženo celkem 56 miliard aplikací pro mobilní telefony. Z tohoto počtu bude připadat 58 % na zařízení s operačním systémem Android (všech verzí a úprav), 33 % na zařízení Apple s operačním systémem iOS (tzn. iPhone a iPod) a pouhá 4 %. Co se týká tabletů, aplikací bude staženo 14 miliard, z toho 75 % bude připadat na tablety Apple iPad, dalších 21 % na tablety s Androidem (z toho 4 % připadají na v Česku nepříliš známý Kindle Fire), pouhá 2 % na tablety s operačními systémy Windows.

Když se na ta čísla podíváte, u mobilních telefonů víceméně odpovídají podílů jednotlivých operačních systémů v prodejích. Android má sice celosvětově o pár procent více a Windows Phone o pár desetin procenta méně, poměr je ale velmi podobný. Překvapivé je, že agentura ABI neočekává prudký nárůst přístrojů s Windows Phone, ve který bezpochyby doufá třeba Nokia.

Naopak u tabletů je poměr velmi nevyrovnaný, alespoň z českého pohledu. Zatímco u nás jsou nejprodávanější levné tablety s Androidem, v zahraničí sále panuje iPad. ABI upozorňuje, že Google musí svůj úspěch v oblasti mobilních telefonů přetavit i do (celosvětového) úspěchu v tabletech.

Naopak předpokládá, že pro vývojáře bude Android i v roce 2013 první volbou, prvním systémem, pro který začnou psát aplikace. Teprve v případě jejich úspěchu začnou uvažovat o verzi pro iPhone/iPad a až s velkým odstupem investují svůj čas a energii do verze pro Windows Phone.

Reklama