Pozor, ne všechny kalkulačky tarifů jsou akreditované

Reklama

Český telekomunikační úřad varoval před podvodem, kterého se dopustila tarifní kalkulačka Uspory.cz, když tvrdila, že její služby akreditoval ČTÚ. Ten opakuje, že dosud akreditoval jen dvě kalkulačky a nemůže tedy za výsledky Uspory.cz nést zodpovědnost.

Tarifní kalkulačky jsou služby, které vám pomohou ušetřit. Nejprve do formuláře vypíšete, kolik měsíčně utratíte za jednotlivé druhy služeb, jaký máte tarif apod. a kalkulačka vám poté automaticky vypočítá, jaká by byla vaše útrata s jinými tarify. Protože ceníky operátorů jsou zapeklité a plné různých akčních nabídek, rozhodl se ČTÚ kontrolovat, jestli je daná kalkulačka skutečně bere v úvahu. Pokud ano, dostane právo tvrdit o sobě, že ji akreditoval ČTÚ a používat patřičné logo.

Tím ale byznys okolo tarifních kalkulaček zdaleka nekončí. Po vyplnění formuláře vám totiž většina kalkulaček nabídne možnost zadat telefonní číslo. Prakticky okamžitě se vám ozve operátor call centra provozovatele kalkulačky, který vám začne nabízet různé neveřejné tarify a nabídky. To je totiž přesně to, z čeho kalkulačky žijí – za každého zákazníka, kterého přesvědčí ke změně tarifu, dostanou od příslušného operátora provizi.

Z tohoto důvodu je udělení akreditace ČTÚ prestižní – ze záplavy různých kalkulátorů vyčníváte jako někdo, na koho je spolehnutí. A nejspíš právě proto rozeslal web Uspory.cz ve svém e-mailu informaci o tom, že akreditaci má. ČTÚ se proti tomu ale ostře ohradil. Slovy tiskové zprávy:

„ČTÚ se distancuje od výsledků získaných prostřednictvím této, jím neschválené, cenové kalkulačky a ohrazuje se proti zneužití svého jména. Českým telekomunikačním úřadem jsou aktuálně akreditovány pouze dvě cenové kalkulačky: Tarifomat a Tarifon.“

Reklama