PPF má zelenou, prodej O2 schválen

Reklama

Evropská komise posvětila prodej české a slovenské Telefóniky investiční skupině PPF. Jelikož to byla jediná překážka, která mohla firmu Petra Kellnera zastavit, pravděpodobně se během pár dní dočkáme dalších kroků. O2 se stane majetkem PPF.

PPF se s majitelem české pobočky Telefóniky domluvil na prodeji už v listopadu loňského roku. Jelikož české úřady řeší především vznik monopolu, tedy situaci, kdy firma koupí jiné firmy výrazně zvýší svůj tržní podíl, tento obchod se jich nijak netýkal. PPF totiž v telekomunikacích nepodnikala, ke vzniku nového monopolu tak nedošlo. Nehledě na to, že PPF není česká firma (viz dále).

Oficiální prohlášení Evropské komise zní takto:

Evropská komise povolila podle EU Merger Regulation akvizici firmy Telefónica Czech Republic a.s. a jí plně vlastněné pobočky Telefónica Slovakia s.r.o. nizozemskou společností PPF Group N.V. Telefónica CZ je telekomunikační operátor poskytující mobilní a pevnolinkové telekomunikační služby v České republice, zatímco Telefónica SK se zaměřuje na mobilní telekomunikační služby na Slovensku. PPF je finanční a investiční skupina aktivní v sektoru bankovnictví, investic, konzultací, realit, energie, těžby a prodej spotřební elektroniky zejména ve střední a východní Evropě a Asii. Komise dospěla k závěru, že navrhovaná transakce nezvýší monopolní postavení kupujícího, protože činnosti obou stran transakce se nepřekrývají. Transakce byla prozkoumána v rámci zjednodušeného řízení.

PPF pro média potvrdila, že kladné rozhodnutí Evropské komise obdržela. Transakci hodlá dokončit ještě v průběhu ledna. Co bude s Telefónikou dál se zatím neví. PPF má sice právo používat název O2 ještě čtyři roky, obecně se ale očekává, že toho nebude příliš dlouho využívat.

Reklama