PPF odkoupí akcie O2 za trojnásobek nominální ceny

Reklama

Nový majitel Telefóniky (v nejbližší době přejmenované na O2), investiční skupina PPF, učiní v nejbližší době povinnou nabídku na odkup akcií malých akcionářů. Navrhovaná částka je o něco nižší než aktuální tržní hodnota akcií.

PPF odkoupila Telefóniku od jejího španělského majitele. V rámci transakce ale získala jen přibližně 65 % akcií. Tím se ale stala většinovým akcionářem a musí nabídnout všem menším, že odkoupí za rozumnou cenu jejich akcie. A že těch menších akcionářů je, zejména z kupónové privatizace.

Co znamená rozumná cena? Navrhuje ji samozřejmě PPF jako majoritní vlastník, vyjadřují se k ní ale i orgány společnosti, v tomto případě české Telefóniky. Vše nakonec posvětí Česká národní banka. Inu vězte, že PPF nabízí za akcie Telefóniky, jejichž nominální hodnota činí 87 Kč a tržní hodnota k předvčerejšímu dni téměř 300 Kč, o něco nižší cenu 295,15 Kč.

Podle vyjádření různých analytiků je to o něco méně, než se původně očekávalo. Na to reagoval i vývoj tržní ceny, která se ve čtvrtek již pohybovala okolo 294,90 Kč za akcii. V nejbližších 10 dnech se očekává zveřejnění oficiálního nabídkového dokumentu, po němž bude možno nabídky k odkupu akcií využít.

Reklama