Nejnovější telefon od LG budí pozornost nejen u žen. Ladné tvary tmavé konstrukce a obří displej nejsou tak obvyklé, logo světoznámé módní značky na mobilu taktéž. Jak se s Pradou žije, to jsme se snažili zjistit u drahých poloviček, některé názory nepřekvapily.
LG Prada 3.0 si to hned po představení na konci roku 2011 zamířil mezi drahé stylové telefony nejen pro někoho. O propagaci mobilu se postarali fotkami herec Edward Norton a modelka Daria Werbowy, mobil jim docela sluší. LG Prada 3.0 nepřináší nic objevného v oblasti hardwaru, nejsou na ní použity výjimečné materiály, postrádáme exkluzivní příslušenství. Mobil pracuje s Androidem 2.3.7 s grafickou nadstavbou v ponurých barvách Prady, výrobce nainstaloval i speciální font písma.
Bohužel už v mobilu chybí nějaké speciální aplikace, doplňky. Za mobil se platí bezmála 15 000 Kč, tak čím chce Prada 3.0 zaujmout? Během testování jsem oslovil několik dam, které si s mobilem pohrály. Zaznamenal jsem jejich připomínky a názory, v textu je uvidíte zvýrazněné.
Kompletní galerii obrázků skoro 40 displejů najdete v článku Prada 3.0 ohromuje Androidem v černé
Konstrukce
Prada 3.0 je velký telefon, tmavá placka s tloušťkou pod 9 mm. Přesně měří 128 × 65 × 9 mm, a jelikož nejde o malý mobil, své i něco váží – 138 g. V balení s telefonem dostanete kromě microUSB nabíječky a kabelu k počítači špuntová sluchátka s logem Prada. Očekával bych u módního telefonu nějaký přívěsek, pouzdro, stylové handsfree, nic takového tu není.
Velikost telefonu mi nevadí, i pro moji malou ruku je akorát, aspoň se na displeji dobře trefím do ikonek a písmenek při psaní.
Konstrukce telefonu je dost široká, ovšem velikost displeje s rozměry 56 × 94 mm, tedy 4,3″ je hodně zajímavá. Displej se schoval pod Gorilla Glass, takže nějakou odolnost vykazuje. Displej má rozlišení 480 × 800 bodů se 16 miliony barev, použitá je technologie IPS LCD. Nad displejem se vedle přední kamery pod sklíčkem tísní čidlo osvětlení a přiblížení. I při automatické regulaci jasu je dobře displej čitelný na jasném světle, tohle se povedlo.
Nádherný obraz, hodně svítí, displej skvěle reaguje na doteky!
Mohlo by se zdát, že na čelní straně chybí ovládací prvky, ale opak je pravdou. Pod displejem se pod doteku bíle rozsvítí čtyři tlačítka, kontextová nabídka, menu, návrat zpět a vyhledávání Google. Velkou slabinou Prady je to, že tlačítka umí svítit jen 3 sekundy pod posledním dotyku. V praxi je to tak, že poslepu ťukáte do prostoru tlačítek, a když jedno z nich trefíte, hned se spouští jeho funkce. Za tohle by inženýři LG měli dostat srážky z platu.
Rámeček kolem mobilu je příjemně zaoblený, svým vyvýšením brání přímému poškrábání displeje při otočení mobilu. Pro levý palec tu čekají dvě tlačítka hlasitosti; vpravo není zhola nic. Spoušť fotoaparátu najdeme netradičně na horní straně jako první kulaté tlačítko zleva. Osobně jsem jej pro focení nikdy nepoužil, snadnější je ťuknout do virtuální spouště na displeji. Krajní tlačítko slouží pro zámek displeje a uprostřed je pod odsouvací krytkou microUSB slot (lze využít i jako microHDMI). Na stisknutí zámku displeje by mohl mobil reagovat rychleji, než se rozsvítí displej, to chviličku trvá.
Že chybí kůže, to mi nevadí, raději bych si mobil schovala do pouzdra.
Zadní kryt baterie je celý z plastu, tady bych třeba rád viděl imitaci kůže. Alespoň se kocháme plastickým povrchem, takže tu neuvidíte otisky a mobil se tak docela dobře drží. Tenký kryt obsahuje díru pro čočku 8Mpx fotoaparátu s bleskem, velké logo Prada a ještě výstup reproduktoru.
Síla reproduktoru není ohromující, na dlouhé poslouchání nelze doporučit. Poté, co kryt od těla Prady odejmeme, máme přístup k microSDHC slotu. Na krytu je z vnitřní části vidět nalepená anténa, spojení probíhá přes lesklé kontakty. Až po vyjmutí baterie se dostaneme ke slotu SIM. Baterie má kapacitu 1 540 mAh a v mém případě velkého vytížení daty, psaním, focením, hraním, hudbou jsem raději dobíjel denně. Na dva dny tak třeba s omezenými datovými toky apod.
Hardware, Android
Co se týká početního výkonu, není LG žádné ořezávátko. Za Pradu dýchá dvoujádrový 1GHz procesor s 1 GB RAM. Kartami nafouknete úložný prostor, který u systémové paměti ukazuje asi 2 GB a vnitřní 4 GB. Po zapnutí mobilu jsem byl překvapen z černobílého podání prostředí Androidu 2.3.7. Grafické téma Prada nelze nijak deaktivovat, pozadí je tak přednastaveno tmavé s bílými ikonami a popisky. Stejně to vypadá v hlavní nabídce, symbiózu narušují barevné ikony Gmailu a pár dalších.
Pohotovostních displejů můžete mít až 7, jeden z nich vyberete jako domácí. Pozadí těchto obrazovek se dá změnit tapetou, pak bílé ikony mohou ztrácet na přehlednosti.
Z tmavého motivu a bílých ikonek přechází oči, raději bych nějaké barvičky.
Na pohotovostních displejích klasicky rozmístíte libovolné widgety, zkratky, složky. Buď to uděláte podle sebe, nebo zvolte jednu z uložených scén (cestování, přehrávač s navrhnutým rozmístěním widgetů). Displej se v módu přidávání pokreslí bílou mřížkou, takže umístění je pak přesnější. Některé widgety zaberou hodně místa, a třeba sociální sítě rovnou celou plochu. Potřebné informace ukazuje výsuvná informační lišta u horního okraje displeje, nechybí aktivace datových přenosů včetně NFC.
U spodního okraje všech pohotovostních obrazovek se nachází čtveřice ikon. První tři zleva můžete měnit a přesouvat, zcela vpravo slouží ke vstupu do menu a její funkce je trvalá. Na tmavém pozadí dobře vyniká převážně bílý kalendář. Používal jsem widget se sledováním přenesených dat, šikovný je správce aplikací s vytížením paměti, nemusíte tak podržet senzorové tlačítko Domů. Widget Social+ nabízí Twitter a Facebook, v roletce se dá přepínat mezi sítěmi. Skvěle vypadají digitální hodiny i widget počasí. Hlavní nabídku lze mít v mřížce nebo seznamu, na první pohled vypadají ikony jedna jako druhá, je to o zvyku. Aplikace domácí plocha nabídne velké hodiny nebo kalendář a ještě k tomu může vyhrávat přehrávač. Horizontální zobrazení však není moc použitelné, když není v balení stojánek a mobil se nedá snadno opřít.
Docela zajímavou funkcí je Na cestě, která čeká na hlasové příkazy (bohužel v angličtině) a vy tak ovládnete prostředí mobilu. Nemusí jít jen o navigaci, ale o běžné funkce jako přehrávač, zprávu někomu apod.
S Pradou se dobře píše i na výšku, netřeba mobil překlápět. Displej je na to veliký dost a QWERTY klávesnice je čitelná. Zprávy tu máme v konverzacích, klasické řešení sdružování zpráv. Pro volání asi nejlépe funguje číselník s filtrováním seznamu lidí, stačí psát jejich jména.
Internetové přenosy využije prohlížeč s podporou surfování na více stránkách, obsahuje RSS čtečku. Komu nevyhovuje, sáhne po Opeře Mini z Marketu. Kromě obchodu Androidu se tu objevuje LG SmartWorld s vybranými aplikacemi. Po rychlé registraci tak budete stahovat aplikace vhodné pro tento telefon, ověřil jsem na Angry Birds Seaons. Hraní na velkém displeji je jedna z nejpříjemnějších činností. Velký displej poslouží i GPS navigaci, Google Mapy a navigace autem i pěšky fungují bez potíží. Fixace na GPS satelity je blesková.
Ostření na displeji nepoužívám, stačí mi stisknout spoušť na displeji, na momentky fotí LG rychle.
Když se podíváte na fotky z 8Mpx snímače, tak zjistíte, že Prada si rozumí s makrem. Ťuknutím do hledáčku zvolíte oblast ostření, po doostření zelený rámeček doplní zvuk, pak stačí klepnout do spouště. Aplikace umí ostřit na obličeje, nechybí geotagging, odpočet, panoramatické záběry. U nahrávání videa objevíte rozlišení 1080p se 30 snímky za sekundu, ukázkové video jsem natočil s 720p. Možná by se hodila nějaká stabilizace obrazu, video jsem neudržel zcela v klidu.
Ukázkové fotky v plném rozlišení
Ukázkové video v 720p
Koupit?
LG Prada 3.0 budí pozornost, kde se objeví. Veliký mobil s větším displejem a černobílým Androidem by si zasloužil exkluzivnější balení, ať už jde o příslušenství nebo nějaké doplňky v aplikacích. Potěšil by i kožený kryt na zádech. Velkou pochvalu vysekneme displeji, výtku pak krátké době podsvícení tlačítek pod ním. Mobil skvěle fotí a natáčí videa, do budoucna radost udělá NFC. Mezi nejdražšími Androidy ztrácí v taktu procesoru, vítězí cenovkou.
Cože? Za tolik peněz? A k mobilu dostanu letenku do Milána na přehlídku módy?
Technické parametry LG Prada 3.0
- Rozměry a hmotnost: 128 × 65 × 9 mm, 138 g
- Operační systém: Android 2.3.7, grafické prostředí Prada, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 4,3 palce (56 × 94 mm), kapacitní, IPS TFT LCD, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev; Gorilla Glass
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: dvoujádrový 1 GHz, 1 GB RAM, 4 GB ROM, paměťové karty microSDHC
- Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
- Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video, přehrávání DivX
- Baterie: 1 540 mAh
- GPS: ano, A-GPS