Před lety se smál iPhonu, dnes odchází z čela Microsoftu

Reklama

Steve Ballmer, generální ředitel Microsoftu, ohlásil, že v nejbližších dvanácti měsících na svou funkci rezignuje. Při této příležitosti stojí za to připomenout, jak se před lety hurónsky smál příchodu iPhonu a předpokládal mu velké neúspěchy.

Jen si to schválně připomeňte, na internetu koluje celá řada videozáznamů reakce Steva Ballmera na otázku „jaká byla vaše první reakce, když jste viděl iPhone?“ Pro ty, kteří mají problém s americkou angličtinou, se pokusím o překlad inkriminované části: „Pět stovek za dotovaný mobil? To je nejdražší mobil na světě! A nezajímá firemní zákazníky, protože nemá klávesnici, což z něho nedělá zrovna dobrý přístroj na práci s e-mailem.“

Inu, čas oponou trhnul a ukázalo se, že ani firemním zákazníkům mobil bez klávesnice vlastně vůbec nevadí, a že raději budou vyřizovat e-maily na přístroji s velkým dotykovým displejem než na BlackBerry s QWERTY (o finanční kondici tohoto výrobce bylo již napsáno mnohé). Microsoftu se dlouhodobě nedaří v oblasti chytrých telefonů, ani kompletní přestavba celého systému a spojenectví s Nokií zatím žádné velké zisky nepřinesly (ale nutno říci, že se konečně začíná dařit). Podobná situace panuje v rychle se rozvíjejícím trhu s tablety, ani tam Microsoft neboduje.

Vypadá to, že generální ředitel Steve Ballmer z těchto neúspěchů vyvodil osobní zodpovědnost a oznámil, že v průběhu dvanácti měsíců najde svého nástupce, předá mu všechny povinnosti a odstoupí, odejde do důchodu. Můžeme samozřejmě jen spekulovat, na kolik je takový odchod dobrovolný, a nakolik byl „předjednán“ na schůzích vedení. V každém případě éra Steva Ballmera v Microsoftu končí a nám nezbývá než spekulovat, jaká bude éra další.

Reklama