Předpovědi Deloitte pro rok 2013: prodá se miliarda smartphonů

Reklama

Analytická společnost Deloitte odhaduje, čeho se v mobilním světě dočkáme v roce 2013. Předpovídá masivní rozšíření chytrých telefonů, rozvoj rychlých LTE sítí a nové možnosti mobilní reklamy. Podívejte se, ať si můžete za dvanáct měsíců říct, v čem se spletli.

Letos se celosvětově vůbec poprvé v historii prodá více než jedna miliarda chytrých telefonů – Použití však bude čím dál rozmanitější a počet majitelů chytrých telefonů vzroste z přibližně 400 milionů uživatelů na 1,9 miliardy ke konci roku.

Do konce roku spustí LTE technologii více než 200 operátorů v 75 zemích světa. Počet uživatelů této technologie se celosvětově ztrojnásobí na 200 milionů a zákazníci využívající předplacenou LTE technologii budou generovat přibližně 10 % z celkových příjmů. Velkým přínosem při přechodu z rychlé datové sítě 3G na LTE bude několikanásobné zvýšení rychlosti a zlepšení kvality a komfortu při práci s mobilními aplikacemi.

Podnikové sociální sítě (ESN): Do konce roku 2013 zavede sociální sítě více než 90 % z největších 500 firem, což je oproti roku 2011 nárůst o 70 %.

„Mobilní reklama“ je na vzestupu, vedou tablety, chytré telefony ztrácí – „Mobilní“ reklama – kategorie včetně tabletů, chytrých telefonů a „hloupých“ telefonů – by měla růst o 50 % a globálně dosáhnout 9 miliard amerických dolarů. V roce 2013 by mohl segment chytrých telefonů generovat výnosy 4,9 miliardy amerických dolarů, zatímco reklama na tabletech by mohla představovat výnosy okolo 3,4 miliardy amerických dolarů. Výnos na jednotku však ukazuje jinou dynamiku: výnosy z reklamy na displeji chytrého zařízení jsou odhadovány na 7 dolarů na tablet a 0,60 dolaru na chytrý telefon (včetně reklamy v aplikacích).

Nástup digitálního standardu pro rozlišení 4K, což je přibližně 4000 pixelů – Rok 2013 bude rokem, kdy se televizní průmysl začíná skutečně připravovat na další cyklus HD, který je znám jako 4K a nabízí 4x vyšší rozlišení než stávající nejvyšší standard HD televize. Plný nástup 4K potrvá ještě několik let. V roce 2013 se 4K objeví jen ve velmi malém počtu domácností. Vysílání 4K v roce 2013 očekávat nemůžeme a video obsahu v tomto rozlišení je k dispozici velmi málo. Dostupných bude přibližně 20 televizních přijímačů pro ty, kdo za ně chtějí utratit okolo 15 – 25 tisíc dolarů.

Osobní počítač (PC) stále ještě není „mrtvé“ zařízení: Z celkových prodejů PC, tabletů a chytrých telefonů budou v roce 2013 tvořit osobní počítače asi jednu pětinu. Více než 80 % datových přenosů na internetu bude nadále připadat na tradiční osobní počítače (desktopy a laptopy). Z celkového času stráveného doma a v práci na PC, tabletech nebo chytrých telefonech bude podíl PC tvořit stále více než 70 %.

Portály s kolektivním financováním (tzv. crowdfundingem) vynášejí – Crowdfundingové portály vydělají globálně 3 miliardy dolarů, což představuje 100% navýšení oproti roku 2011.

Trend používání vlastních počítačů v zaměstnání (Bring Your Own Computer – BYOC) se rozšíří jen v malém rozsahu.

Neomezený přístup k aplikacím: 50 až 100 mobilních operátorů nabídne služby typu „využívejte, kolik chcete“ s neomezeným datovým přístupem ke konkrétní aplikaci (např. sociální sítě, e-mail, Google nebo video), tj. střední cestu mezi tarify za zcela neomezený přístup a účtováním měřených dat.

Reklama