Překonají tablety v prodejích stolní počítače?

Reklama

Nejrůznější odhady neustále předpovídají, že množství prodaných tabletů letos konečně překoná počet prodaných počítačů. Pro koncového uživatele není ani tak důležité, jestli se to opravdu stane. Spíše by nás mělo zajímat, jaké důvody k tomu vedou.

Například analytická firma IDC odhaduje, že letos vzroste prodej tabletů skoro o 49 %, zatímco prodej klasických počítačů a notebooků o více než 4 % poklesne. Tabletů by se tak poprvé v historii mělo na celém světě prodat více než počítačů, ať už se jedná o počítače stolní nebo přenosné.

Čím je to způsobeno? Tady jsou čtyři nejdůležitější vlivy:

Lidem tablety stačí. Lidé pomalu zjišťují, že vlastně počítač nepotřebují. Stejně na něm jen hrají hry, dopisují si na Facebooku nebo prohlížejí filmy. A všechny tyto činnosti jim tablet umožní taky a za nižší cenu. Pokud už mají v domácnosti jeden stolní počítač, například pro přípravu dětí do školy, stačí jim jako druhé zařízení tablet. Když jde do tuhého, nějaký ten pracovní mail na něm vyřídíte taky, a hlavně – přece si nebudete nosit práci domů.

Lidem počítače stačí. Dlouhou dobu jsme byli zvyklí pořizovat každé cca 2-3 roky nový počítač. Nové verze Windows a nové počítačové hry zkrátka potřebují nový hardware s vyšším výkonem. Ty doby už jsou ale pryč, počítače dospěly do fáze, kdy vám jejich hardware výkonově vystačí mnohem déle. Pokud se omezíte jen na obvyklé činnosti – Word, internet, filmy – tak snad dokonce neomezeně. Jenže co teď s penězi ušetřenými na nový počítač? Koupíme si za ně tablet.

Rozvojové země objevují IT. Podceňovat nesmíme ani rozvojové trhy, jako je třeba Indie či africké země. Tam lidé docela nedávno objevili krásy mobilních telefonů. Nyní už jsou zase o něco informačně gramotnější a zase o něco finančně bohatší, ale nevidí zatím důvod pořizovat si počítač. Pokračují tedy po trase telefon-smartphone-tablet.

Tablet umí všechno. Ještě před pár lety se nám všem doma válela hromada různých zařízení. Kdo si dnes vzpomene na automobilovou navigaci? Klidně ji nahradí tablet. Malá televize na sledování fotbalu, když manželka sleduje reality show?Zbytečné, tablet to zvládne taky. Notebook, abyste se nenudili u televize, zatímco děti na počítači píší úkoly? K čemu, tablet je lehčí a lépe se drží.

Reklama