Přijde další virtuál, nejspíš jen pro firmy

Reklama

Telekomunikační společnost GTS se konečně dohodla s T-Mobilem. Ještě letos společně pustí virtuálního operátora, který se ale bohužel zaměří především na firemní zákazníky. Konkrétní nabídku zatím ani jedna z firem nezveřejnila, musíme si ještě chvíli počkat.

GTS se již několikrát nechala slyšet, že se pokouší dohodnout s mobilními operátory na spolupráci, bohužel zatím marně. Nyní je tedy všechno v pořádku, virtuála si do své sítě po O2 vpustil další operátor, tentokrát T-Mobile. GTS hodlá začít poskytovat mobilní služby v průběhu letošního léta, přičemž se zaměří na firemní zákazníky.

To dává smysl z pohledu obou firem. Pro T-Mobile nejsou firemní zákazníci tak lukrativní, jako zákazníci koncoví. Dokážou si totiž vyjednat výrazné množstevní slevy dosahující klidně až 80-90 % běžných cen. Na druhou stranu pak ale i po slevě utrácí větší částky. GTS poskytuje telekomunikační služby firemním zákazníkům již řadu let a mobilní telefonie bylo snad to jediné, co této společnosti v nabídce chybělo.

Hůře to už bude vnímat běžný zákazník, kterému nový virtuální operátor žádné snížení cen nejspíš nepřinese. GTS se tak může v tiskové zprávě stokrát vymezovat proti Blesk mobilu (o čemž svědčí tvrzení, že se bude jednat o „Služby prvního skutečného virtuálního mobilního operátora (MVNO) na českém trhu“), bude ale hrát nejen na úplně jiném hřišti, než Blesk Mobil, ale i úplně jinou ligu.

Že to bude nejspíš na dlouhou dobu poslední virtuál v síti T-Mobilu naznačují slova generálního ředitele Milana Vašiny: „Dohoda se společností GTS Czech je prvním krokem při naplňování naší velkoobchodní strategie. Hledali jsme odborného a spolehlivého partnera, který bude schopen vyhovět vysokým technickým i obchodním požadavkům, které jsme si pro tento druh spolupráce stanovili, a z nichž nemůžeme slevovat. Jsme přesvědčeni, že ve společnosti GTS jsme takového partnera našli.“

Celkově tedy neskýtá uvedená informace příliš nadějí do budoucna. GTS trh pro koncové zákazníky nijak neovlivní (a trh pro zákazníky firemní nejspíš taky ne, ty jednají o úplně jiných cenách) a T-Mobile si do své sítě jen tak někoho nepustí. Do hry o virtuální operátory zatím ještě nepromluvil Vodafone. Ten měl již dříve blízké vztahy s U:fonem (pronajímal si jeho datovou síť) a vzhledem k nedávnému oznámení nového vlastníka U:fona o jistých plánech v GSM nelze případnou spolupráci těchto dvou subjektů vyloučit.

Reklama