Programujete pro mobily? Vyhrajte Nokia N9!

Reklama

Občanské sdružení Openmobility ve spolupráci s firmou Nokia vyhlašuje programovací soutěž v Qt. Cílem soutěže je vytvořit aplikace pro tyto mobilní telefony s využitím Qt a QML. Hlavní cenou bude mobilní telefon Nokia N9 a dva telefony Nokia N950.

Škála témat soutěže je velmi široká a otevřená. Soutěžící mají základní úkol vytvořit aplikaci pro mobilní telefon, která využívá Qt a QML. Tento framework je v současné době dostupný na zařízeních s operačním systémem MeeGo Harmattan a Symbian^3. Posledními zástupci telefonů s těmito systémy jsou Nokia N9 (s MeeGo) a Nokia 808 Pureview (se Symbianem).

Je možné využít i další knihovny, např. MeeGo Touch Framework. Vytvořený program může být specifický pro český nebo slovenský trh. S výhodou lze využít různého hardware telefonu, jako je například kamera, mikrofon, údaje o poloze nebo natočení telefonu. V současnosti existuje velmi malé množství aplikací využívajících NFC (Near Field Communication).

Jako inspirace může posloužit i vyhodnocení minulého kola této soutěže. Namátkou lze zmínit aplikace pro sociální sítě, přičemž celosvětový Google+ nebo LinkedIn bohužel nemají pro telefon Nokia N9 klienta, který by zvládl synchronizovat jednotlivé kontakty. České sociální sítě, jako Hofyland, NYX nebo roumen, také nejsou podporovány.

Další možností je portování různých aplikací z jiných platforem, za zmínku stojí například ReMoko, což je program pro dálkové ovládání. Pak můžeme jmenovat program Nmap pro analýzu bezpečnosti počítačových sítí, kterému chybí rozumné uživatelské rozhraní. V oblasti bezpečnosti lze zmínit aplikaci Prey, která by mohla být alternativou k současnému Track&Protect. Jednoduchá a současně zajímavá by mohla být implementace ownCloud. Inspirací z jiných platforem může být hudební aplikace simulující klavír nebo kytaru.

Kreativitě se meze nekladou a je možné prorazit i s aplikací typu „průvodce po památkách v Praze“. S fyzikálním enginem QML Box2D je možné vytvořit plnohodnotnou hru na úrovni Angry Birds.

Pravidla soutěže

(1) Aplikace musí být zveřejněna a distribuována pod otevřenou licencí (GNU GPL, BSD). Vývoj aplikace musí probíhat otevřeným způsobem. Je doporučeno vytvořit projekt na některém z veřejně dostupných serverů pro správu zdrojových kódů (projects.developer.nokia.com, gitorious.org, github.org atd.).

(2) Aplikace musí být odeslána do Nokia Store (store.ovi.com) a musí být alespoň ve stádiu QA

(3) Aplikace musí být vytvořena speciálně pro tuto soutěž. Není možné soutěžit s aplikací zveřejněnou dříve (platí pro její zveřejnění kdekoliv).

Jak se do soutěže přihlásit

Do soutěže je možné se přihlásit zasláním e-mailu na beqtopen2012@openmobility.cz. E-mail by měl obsahovat krátký popis aplikace a odkaz na její veřejný repozitář. Pro recenzování jednotlivých příspěvků nás prosím kontaktujte také na tento e-mail. Samotná recenze bude námi vložena do redakčního systému stránek sdružení Openmobility. Případné otázky k soutěži pište na stejnou adresu.

Harmonogram soutěže

2. července 2012 – započalo přihlašování příspěvků (přihlašovat se lze průběžně až do 30. září 2012)

30. září 2012 – odevzdání soutěžních aplikací

15. října 2012 – odevzdání recenzí

20. října 2012 – vyhlášení vítězů

Podrobnější informace o soutěži najdete na stránkách www.openmobility.cz.

Reklama