Realme 7 – další pán s rychlonabíjením [recenze]

Reklama

Jak štika mezi telefony střední třídy se objevil model Realme 7 s cenou těsně pod 5 000 Kč. Nabízí velmi slušný hardware, solidní výdrž na nabití, hodinové rychlonabíjení a ještě slušně fotí.

Realme 7 je sourozenec Realme 7 Pro, který jsme nedávno testovali. Model Realme 7 se prezentuje jako telefon pro hráče, které nezarmoutí krátkou výdrží, nízkým výkonem a pomalým nabíjením. A je to pravda, Realme 7 má několik zajímavých vlastností, které ho favorizují do výběru mobilu pod 5 000 Kč. Cenovka pod 5 000 Kč je reálná, ovšem pro variantu 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti, koupíte například na Alze. Tamtéž se dá předobjednat varianta 6 GB RAM + 64 GB paměti, cena je 5 499 Kč.

Konstrukce

My jsme testovali lepší sestavu 8 GB RAM a 128 GB paměti, to už cena poskočila na 6 699 Kč. Jinak jsou výbavy i dostupné barvy – modrá nebo ledově bílá, shodné. Výrobce přidává další rok záruky nad rámec 24 měsíců, stejně jako Realme 7 Pro i tato novinka obstála u testů TÜV Rheinland, které simulují běžné i náročnější používání.

Telefon s plastovými díly na všech částech konstrukce (rozměry 162,3 × 75,4 × 9,4 mm) váží necelých 200 g a to hlavně díky 5 000 mAh baterii uvnitř. Telefon dostal příjemný 6,5palcový displej IPS LCD s rozlišením 2 400 x 1 080 bodů, a hlavně s 90Hz obnovnovací frekvencí. Tento parametr není ve střední třídě vůbec obvyklý a jde tak o zajímavý trumf Realme. Kvalita zobrazení je skvělá, jak při hraní her, sledování videí či jiné animované grafiky. Na jasném světle venku trochu schází síla podsvícení, displej si tak rukou zastíníte, abyste viděli lépe obraz.

Rychlonabíjení

Realme 7 je pevný telefon, který nikde nevrže a nedá se kroutit, zadní plast je příjemně matný a nechytá snadno otisky. Navíc si jej můžete obalit v silikonovém obalu, je součástí balení ve žluté krabičce. Boky mobilu jsou provedeny decentně – ve stříbrném matném pruhu vlevo sídlí ovládání hlasitosti (dvě oddělená tlačítka) a napravo pak zamykací/vypínací s integrovanou čtečkou otisků. Osobně mi tohle provedení vyhovuje, jako levák mám čtečku pěkně na ukazováček, reakce a přesnost snímání je velice přesná a svižná. Další možností odemykání je 2D čtečka selfie kamerou, také mohu doporučit. Mobil se v ruce dobře drží, matná záda na dotek neruší, zaoblené boky jsou také matné a do prstů zbytečně netlačí.

Vlevo ještě zbývá dlouhý šuplík dvojice nanoSIM (mobil umí dualSIM) a jedné pozice microSD karty. Nahoře není nic a zbytek najdete na spodní hraně – 3,5mm jack sluchátek (žádná od výrobce nedostanete), USB-C konektor a hlasitý reproduktor. USB-C slouží pro přibalenou 30W nabíječku, do 100 % vystačíte přibližně 1 hodinou nabíjení, což se hodí nejen mobilním hráčům.

Realme 7  – Dart 30 W nabíjení

U výdrže na jedno nabití budete spokojeni, procenta při běžném využívání (hovory, zprávy Whatsapp a jiné, surfování, poslech Spotify a nějaká hra) ubývají pozvolna, tímto tempem za den zmizí něco přes 50 % nabití. Reproduktor hraje průměrně, a navíc si jej při hraní budete zakrývat rukou, hodily by se reproduktory u displeje.

Na zádech je nepřehlédnutelný modul 4násobného fotoaparátu – hlavní snímač 48 Mpx, širokoúhlý 8 Mpx širokoúhlý, makro 2 Mpx a 2 Mpx pro měření hloubky scény. Fotoaparát podporuje 4K video jen při 30 snímcích za sekundu, doporučuji se spoléhat na 1080p a 60 sn. za sekundu. Při focení nechybí AI k vylepšení kvality, scénické režimy, noční režim. Modul na zádech bohužel zajistí, že se telefon na zádech houpe, pokud rádi ťukáte do displeje při položeném mobilu na stole, bude vás to rozčilovat.

Systém, focení

Android 10 dostal nadstavbu Realme UI, nejde tak vyloženě o čistý Android jako u některé konkurence. Realme přidalo různé ovladače a možnosti, včetně herní sekce Game Space optimalizované k radosti hráčů. Sem si nainstalujete hry z Google Play, odtud je budete spouštět, zde se dá upravit výkon mobilu, nechat blokovat oznámení, hovory, zkrátka nenechat se rušit od pařby. Během hraní mobil trochu hřeje, ale není to nic otravného. Kvalita obrazu je velmi dobrá, zkoušeno na akčních střílečkách i sportovních hrách, určitě se dá jako mobil na hraní doporučit.

Systém je velice svižný díky 8jádrovému procesoru MediaTek Helio G95 a 8 GB RAM. Dá se předpokládat, že si mobil v pohodě vystačí se 4 a 6 GB RAM dle dalších variant, i když platí, že více RAM je jistota. Nezapomnělo se na podporu LTE, stejně tak NFC pro bezkontaktní platby. Zajímavou funkcí, která se mi líbila už u Realme 7 Pro, je boční vysouvací panel se zástupci oblíbených aplikací. Pokud si chcete udržet „čistý“ pohotovostní displej, můžete nacpat ikony aplikací právě sem.

Při focení s Realme 7 si bohatě vystačí s hlavním snímačem a automatikou. Můžete aktivovat AI pro vylepšení kvality, zvýší se podání barev. Pro běžné focení se telefon určitě hodí, nabízí se také širokoúhlé záběry a zoom, při focení makro se mi snad nepovedl dobrý snímek. Kvalita videa není moc přesvědčivá, stabilní video je při 1080p a 30 sn./s, lepší kvalita 1080p a 60 sn./s. nevypadá o moc lépe, navíc se více klepe. Úroveň detailů je spíše podprůměrná, video není často ideálně doostřené.

Závěr

Realme 7 ukazuje, že za zajímavou cenu pořídíte dobře vypadající telefon s dobrým displejem s 90HZ obnovovací frekvencí, delší výdrží a podporou praktického rychlonabíjení. Vyloženě nezklame při focení, jen od něj nesmíte chtít zázraky. Chod systému a hraní her podporuje základní „herní“ procesor, a tak se telefon může stát vítaným společníkem mládeže. Pokud herní výkon nevyužijete, můžete v klidu sáhnout po levnějších variantách 4 a 6 GB RAM.

Fotogalerie Realme 7

širokoúhlý – běžný záběr – 2x zoom – 5x zoom

širokoúhlý – běžný záběr – 2x zoom – 5x zoom

Běžné foto

Realme 7 – video 1080p – 30sn/s.

Realme 7 – video 1080p – 60sn/s.

Reklama