Rok 2020 je až do samého závěru ve znamení Realme s několik telefony ve střední třídě, které podporují rychlonabíjení. Poslední na řadu letos přišel Realme 7i s 6 000mAh baterií, která má zaručit více dní bez nabíječky. Je tomu tak v reálném provozu?
Realme 7i zapadá do střední třídy, kde začíná být těsno nejen díky sesterským modelům značky. Realme si vydobylo oprávněně kvalitní pozice a zájem. V praxi jsme vyzkoušeli povedené rychlonabíjecí Realme 7 a Realme 7 Pro, zahlédli jsme novinku Realme 7 5G pro stíě 5G a nyní dorazil na test Realme 7i – vyloženě herní mobil s obří výdrží a 18W rychlonabíjením.
Novinka s dostupnou cenou 4 299 Kč je k dostání pouze v modré barvě (je to taková šedomodrá ve skutečnosti), designem navazuje na stájové kolegy. Vepředu má hlavní roli 6,5palcový displej s folií z továrny (hlavní ochrana je Gorilla Glass 3), pevná konstrukce vzadu dostala příjemně matný povrch proti chytání otisků a přidání puncu odlišnosti. Kvalita displeje je určitě dostačující, rozlišením netrhá rekordy, k běžnému použití je připraven. Osobně vždy nastavuji tmavý režim systému, a s tím si IPS technologie poradí bez potíží, stejně tak mám trvale zapnutou ochranu očí filtr modrého světla). Síla podsvícení je slušná, v tomto zimním počasí dobře uvidíte i venku.
Na pohled telefon s rozměry 164,5 x 75,9 x 9,8 mm vypadá sympaticky, asi byste nečekali tak nízkou cenu. Tělo mobilu není nijak odolné, v ruce je cítit – má 209 g přesně. Důvod je jasný, uvnitř se totiž tísní 6 000mAh akumulátor, ten se dobíjí výhradně kabelem USB-C z nabíječky. V krabici najdete pouze tu, údaje na ní hovoří jasně – maximem je 18W výstup. Vlevo se vysouvá šuplík 2x nanoSIM a microSDHC karty, vpravo spolehlivě najdete tlačítko zámku a ovládání hlasitosti. Po prázdné horní straně se přesuneme dolů – tam se srovnal hlasitý reproduktor se solidním výkonem, USB-C, mikrofon a 3,5mm jack. Kvalita výstupu do sluchátek je bez připomínek, stejně tak mobil spolehlivě pracuje s bluetooth bezdrátovými.
Záda telefonu vylaďuje kromě sbíhajících se linek čtečka otisků prstů a modul fotoaparátu. Čtečka nabízí bleskové odemykání, za 14 dní testování mě vždy poznala a mobil odemkla bez zádrhelů. Modul 4násobného fotoaparátu pěkně sedí v rohu konstrukce, nepatrně vykukuje nad povrch, telefon se na zádech mírně pohupuje. Sklíčko nad objektivy se snadno upatlá otisky, mějte toto na paměti před zahájením focení.
Systém Android 10 spoléhá na procesor Helio G75 a 4 GB RAM, do sestavy se počítá 64 GB vnitřní paměti. Tady se tedy šetřilo a hodit se může slot paměťovky. S přihlédnutím na počty gigabajtů instalací her možná bude třeba. Hry se soustředí v prostoru Game Space, který optimalizuje výkon mobilu a zobrazení, aby byly zážitky co nejlepší. Při hraní Candy Crush Sody nebo tower defence Kingdom Rush jsem mobil moc nepotrápil, ale spustíte válečné střílečky i závody aut bez problémů. A právě s hrami se můžete spolehnout na výdrž – na jedno nabití vydržíte dva dny určitě, s ohledem na využití i více. To se hodí, nabijete mobil v pátek ráno, a pak zase v pondělí. Tedy pokud nebudete moc fotit, surfovat a hrát, když musí stále svítit displej… Rychlonabíjení je tradičně návykové, i když plný stav z nuly na 100 % trvá asi 2 hodiny. Ale máte tam 6 000 mAh, nikoliv třeba polovinu co u jiných telefonů. Obvykle nabíjím vždy, když klesne kapacita pod 50 %, po připojení stačilo asi 45 minut opět na 100 % kapacity.
Realme 7i nemá NFC. Bohužel je tento mínus pro mne hodně důležitý, nelze jej použít na NFC platby v obchodech. To je funkce, s níž se dá eliminovat dotýkání se peněz, platebních karet, terminálů… Z další datové podpory nic nechybí, stabilita LTE nebo Wi-Fi na surfování je bez připomínek. Systém je jinak svižný, téměř čistý jen s nutným základem Googlu a pár vylepšením Realme v nadstavbě Realme UI. Jde o uvedený Game Space a také šikovný vysouvací panel zástupců oblíbených aplikací. Výkon hardwaru je přiměřený nárokům na všechny možné kecálky, volání, surfování a další funkce.
Pro focení mobil dostal 4násobný fotoaparát, hlavní snímač má 48 Mpx a zajistí slušné záběry za různých světelných podmínek, jen pozor na vyvážení bílé, někdy jsou snímky narůžovělé. Dalším fotoaparátem je 8Mpx ultra širokoúhlý, a zbývají 2+2 Mpx pro makro a rozostření pozadí bokeh. V menu focení snadno přepnete režimy panorama, běžný záběr, 2x zoom, 5 x zoom. Ze zkušenosti doporučím fotit na hlavní snímač a pak na 2x zoom, posuďte sami v galerii. Pro video je nejlepší rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu, optická stabilizace se nekoná. Obraz je bohužel neklidný a přeostřuje se.
Realme 7i je s ohledem na cenu jednoznačně povedený telefon s parádní výdrží a dobrým výkonem hardwaru. Nezarmoutí ani po stránce designu, jen pozor na vyšší hmotnost, nemusí sedět každému.
Realme 7i fotogalerie
panorama – hlavní snímač – 2x zoom – 5x zoom
panorama – hlavní snímač – 2x zoom – 5x zoom
panorama – hlavní snímač – 2x zoom – 5x zoom
panorama – hlavní snímač – 2x zoom – 5x zoom
foto různé