Realme 8 5G: svižné sítě nejen pro mlaďochy [recenze]

Reklama

Realme nezahálí a loví fanoušky rychlých 5G sítí s nejnovějším modelem, který se chlubí cenovkou kolem 5 000 Kč.

Realme 8 5G se prodává od 5 490 Kč (6 GB RAM/128 GB) v černé a modré variantě, testovaná černá je ve skutečnosti spíše tmavě šedá a je to jen dobře. Plastový telefon maskuje dostupnou cenu pečlivým provedením, velkým displejem a efektními lesklými zády konstrukce. Telefon doprovází ve žluté krabičce průhledné silikonové pouzdro, USB-C kabel a rychlonabíječka s výkonem 18 W, která mobil z nuly nabije asi za 2 hodiny. A to není divu, že to trochu trvá, telefon má totiž v zásobě rovných 5 000 mAh, což je dost energie na více jak jednodenní výdrž.

IPS displej s velikostí 6,5 palců nabídne až 90 Hz obnovovací frekvenci, umí ji snížit pro úsporu energie. Displej podává slušný výkon i na světle, i když tady rovnou ručně zapínám maximální jas. Vepředu displej narušuje jen selfie kamera, zcela chybí informační LED, pokud by někdo po ní toužil. Telefon je příjemně tenký a lehký, s ohledem na velikost konstrukce (tloušťka jen 8,5 mm ) padne přesně do ruky i do kapsy. Levá strana nabízí šuplík 2x nanoSIM karty a microSD karty, pokud byste potřebovali nafouknout vnitřní 128 GB paměti až na 1 TB. Pro informaci, v prodeji se v červnu objeví i Realme 8 5G v provedení se 64 GB paměti  4 GB RAM.

Na pravé straně se hodí zamykací tlačítko a se čtečkou otisků prstů, reaguje svižně, nemám připomínek. Zatímco horní strana je prázdná, dolní poskytuje hlasitý reproduktor, USB-C a 3,5mm jack. V době bezdrátových sluchátek asi trochu navíc, ale drátová jistota se hodí. Kvalita výstupu je bez připomínek, hlasitý reproduktor také nepřeslechnete. Při volání oceníte čistotu projevu sluchátka i přesný mikrofon, druhá strana si nikdy nestěžovala.

Zadní část těla mobilu se viditelně upatlává, alespoň se můžou líbit efekty lomu světla na plastovém krytu. Modul fotoaparátu vyčnívá tak na 2 mm, při položení mobilu na stůl se tak spolehlivě houpe, jistější je ho vzít do rukou a ovládat poté. Součástí modulu je trojice snímačů s hlavním 48Mpx, dále 2Mpx na portréty/černobílé scény a 2 Mpx na makro. Maximem je jen 1080p video se 30 záběry za sekundu, aktivovat se dá nepatrně stabilnější záběr, podívejte se na rozdíl v ukázkách. Mobil je určitě vhodný na focení, hlavní snímač kvituje krásné počasí, v aplikaci focení nabízí focení na 1x, 2x a 5x přiblížení, jak vidíte v galerii. Výsledky focení jsou jasné, spolehnutí je na základní vzdálenost, šikovné je makro s pevným nastavením na 4 cm.

Chod Android 11 má podporovat procesor MediaTek Dimensity 700 5G a 4 nebo 6 GB RAM. Testovaný kousek však v menu píše 8 GB… Telefon obsahuje nadstavbu Realme UI 2.0, která je sice bez potíží přehledná, ale s telefonem dostanete spoustu čínských aplikací a her, které tam mít nechcete. První okamžiky s telefonem tak budete házet do koše, resp. odinstalovávat. I tak počítejte s tím, že z 128 GB paměti máte k dispozici asi 100 GB, což je fajn.

Telefon poskytuje surfování v 5G sítích, nezklame při placení s NFC v obchodech. Pohyb v menu i možnosti nastavení jsou intuitivní a bez potíží. Jendou za pár dní jsem zaznamenal, že občas mobil tuhnul a pomohl restart zařízení, aby vše šlapalo, jak má. Nevysledoval jsem, čím to bylo způsobeno.

Realme 8 5G je cenově zajímavý telefon s tenkým designem, dobrou výdrží a odezvou hardwaru. Vhodný je na focení v pěkném počasí, pro točení videí sáhněte jinde.

Realme 8 5G fotogalerie

Realme 8 5G fotogalerie – 1x, 2x, 5x zoom

 

Realme 8 5G – 1080p video 30 sn./s, stabilizace

Realme 8 5G – 1080p video 30 sn./s

 

Reklama