Realme 8i: obří displej a 50 Mpx na focení [recenze]

Reklama

Předvánoční sezóna je bohatší o další mobil nižší střední třídy s atraktivní cenou pod 5 000 Kč. Realme nabízí solidní výkon, velký displej, rychlonabíjení a nezklame odezvou systému. Vysoké nároky na něj ale mít nelze.

Realme 8i se prodává ve dvou barvách – černé a testované fialové. Cena závisí na zvolené kapacitě vnitřní paměti, s 64 GB vyjde na 4 999 Kč, o 500 Kč více dáte za 128 GB (Alza.cz). Zbytek výbavy se shoduje. Větší mobil s plastovým tělem láká hlavně velký 6,6palcový IPS displej s fullHd rozlišením. Díky němu je pak mobil trochu větší, přesné rozměry jsou 164 x 75,5 a 8,5 mm, hmotnost se vešla pod 200 g. V ruce se mobil drží pohodlně, plasty trochu překvapivě nekloužou, bohužel dost chytají otisky a tak je zadní strana dost nevzhledná. Mobil nedostal žádnou normu krytí a ochrany proti vodě a prachu, obalit jej lze do přibaleného silikonového pozdra.

NA displeji je tradičně z výroby ochranná folie, displej IPS technologie je slušně čitelný i na světle venku. Zajímavostí je maximální 120Hz frekvence obrazu, buď ji nastavíte manuálně nebo na 60 Hz, nebo mobil si vybere sám s ohledem na aplikace a náročnost zobrazení v rozsahu 30Hz, 48Hz, 50Hz, 60Hz, 90Hz, 120Hz. Selfie kameru v displeji můžete bez obav použít na odemykání obličejem, reaguje rychle stejně jako boční čtečka otisků.

Barevný přechod v případě testované fialové varianty se povedl, je to určitě neokoukaná varianta, mezi běžnými tmavými telefony zaujme.  Pravý bok dostal čtečku otisků prstů v tlačítku zámku, nalevo je pak ovládání hlasitosti a slot microSD a dualSIM karet. Šuplíček můžete naplnit hned všemi třemi najednou. Dole zbývá 3,5mm jack sluchátek a hlasitý reproduktor. USB-C pak použijete pro přibalenou bílou 18W nabíječku pro trochu rychlejší nabíjení, za hodinu dodá asi polovinu kapacity. Vnitřní akumulátor má kapacitu 5 000 mAh, při běžném využití dáte dva dny na jeden zátah bez potíží. Pokud se omezíte trochu v hraní her nebo surfování, přežijete víkend bez nabíječky.

Zadní strana je kromě otisků zajímavá modulem trojitého fotoaparát. Hlavní snímač má hodnotu 50 Mpx a společnost mu dělá 2 Mpx pro černobílé záběry a 2 Mpx makro. Chybí tak širokoúhlý objektiv, hlavní snímač umí standardně zoomovat 2x a 5 x v aplikaci focení. Maximem je pak 1080p video, kvalita není vůbec špatná. Pro focení doporučuji primární snímač bez přiblížení, podává dobré výsledky s odpovídajícími barvami a ostrostí, použít se dá AI pro vylepšení scén. Zoom už pak moc na koukání není.

Android 11 pohání zánovní procesor MediaTek Helio G96 a 4 GB RAM. Systém má prostředí Realme UI 2.0, z pravého okraje se vysouvá panel zástupců, nechybí horní lišta zástupců nastavení apod. Odezva prostředí při používání různých aplikací je bez komplikací, zvládá spuštěné komuniiátory typu Skype a spouštění dalších aplikací, hraní méně náročných her. Pro komunikace absentuje podpora 5G, to jej odděluje od těch lepších modelů značky. Naštěstí telefon umí NFC, takže platby v obchodě jsou nasnadě.

Realme 8i je nekomplikovaný mobil s velkým displejem, vhodný pro základní použití, surfování a komunikaci. Chybí 5G sítě, širokoúhlý fotoaparát, hodilo by se ještě rychlejší nabíjení. Připomínky nemám k rychlosti prostředí, s ohledem na cenu mobil určitě umí dobře posloužit méně náročným uživatelům.

Realme 8i – fotogalerie

1x – 2x zoom – 5x zoom

Realme 8i – 1080p video

 

Reklama