Recyklujeme každý vršek od piva, ale mobily ne

Reklama

Češi recyklují rádi. Starý papír, sklo, plasty, to všechno pečlivě vytřídí a vhodí do správných kontejnerů. Mobily ale doma syslí pro strýčka příhodu, klidně dva až tři.

Podle výzkumu, který si nechal zpracovat Vodafone, to Češi s recyklací mobilů rozhodně nepřehání. Běžný odpad jako papír, plast a sklo recykluje více jak 92 % obyvatelstva. Elektroodpad, který zahrnuje pračky, lednice, televize a podobné spotřebiče, recykluje přes 91 % lidí. Pouze necelých 9 % obyvatel však odnese k recyklaci svůj starý telefon.

Nejčastěji má každá domácnost v šuplících 2-3 nepoužívané telefony, které syslí jako náhradní kusy pro případ nouze a pouze leží v šuplících. Takto si starý telefon uchovává více než polovina lidí.

Češi si svých telefonů váží, staré za nové mění nejčastěji až po pěti letech (25 % lidí). Po třech letech vymění telefon 21 % lidí a pouze dva roky si svůj přístroj ponechává necelá pětina lidí v Česku.

Jako nejčastější důvod k výměně telefonu uvedla naprostá většina respondentů (88 %), že telefon přestal fungovat. Více jak polovina lidí zhodnotila jako podstatný důvod pro pořízení nového telefonu potřebu internetového připojení v mobilu. Naopak nejméně často sáhnou po novém zařízení z důvodu, že to stávající už není tak pěkné. Shodlo se na tom 88 % dotazovaných. Více jak čtvrtina respondentů jde ovšem s dobou a nový telefon si pořídí, jelikož chce využívat moderní technologie.

Reklama