Recyklujte: starý mobil do popelnice nepatří

Reklama

Vysloužilý mobil můžete dát méně náročným příbuzným, nechat v šuplíku jako rezervní, nebo vyhodit. Nepoužívejte ale obyčejné popelnice, mobil patří do kategorie elektroodpadu a tudíž do speciálních kontejnerů.

Mobilní telefon obsahuje řadu nebezpečných látek, které se uvolňují do životního prostředí, pokud telefon pohodíte na skládku, nebo do ovzduší, pokud ho proženete spalovnou. Jako každý elektro odpad, i mobilní telefon patří do speciálních kontejnerů. Následně pak putuje do recyklační linky, kde se pomocí různých separačních procesů získávají původní suroviny a materiály ke znovuvyužití. Recyklovaný mobil tak nejenže tolik neškodí, ale navíc i šetří přírodní zdroje.

ASEKOL_cerveny_kontejner_02

Neziskovka ASEKOL proto rozmisťuje po celém Česku červené kontejnery na baterie a drobná elektrozařízení. Do nich patří kromě mobilních telefonů také vysílačky, navigace, přehrávače mp3, diskmany, rádia, notebooky, klávesnice, myši, baterie a nabíječky, kalkulačky, budíky, elektronické hračky, auta na vysílačku, roboti, menší kuchyňské spotřebiče (š lehače, toustovače, mixéry, drtiče ledu, rychlovarné konvice aj.), fény a kulmy, elektrické kartáčky, holicí strojky, žehličky, ruční vysavače, další elektrospotřebiče do velikosti 40 × 50 centimetrů.

ASEKOL_cerveny_kontejner_01

Celkem najdete v Česku 2 404 červených kontejnerů na elektroodpad. Letos chce ASEKOL nainstalovat další tisícovku. Nejbližší kontejner si můžete vyhledat na webu www.cervenykontejner.cz.

 

Reklama